31 Януари, 2026

ЕС вдига митата за руски и беларуски селскостопански стоки и торове

ЕС вдига митата за руски и беларуски селскостопански стоки и торове

Снимка: Земеделеца

Целта на мерките е да се да се ограничи финансирането на войната срещу Украйна и намали зависимостта на Европейския съюз от двете държави

Комисията по международна търговия в европарламента одобри предложението на Европейската комисия за въвеждане на допълнителни мита върху селскостопански продукти от Русия и Беларус

Целта на мерките е да се да се ограничи финансирането на войната срещу Украйна и намали зависимостта на Европейския съюз от двете държави.

Ограничаващите мерки предвиждат 50% мито върху онези около 15% от руските и беларуските селскостопански продукти, които все още не подлежат на облагане с мита, съобщават от Земеделеца.бг.

Сред засегнатите стоки са захар, оцет, брашно и фуражи. Очакванията са, че тези мита значително ще намалят вноса на съответните продукти в ЕС, особено на стоки, които в момента се внасят пряко или непряко от Русия и Беларус.

Предложението обхваща и въвеждане на мито от 6,5% върху вноса на торове, както и допълнителни тарифи, които ще нарастват поетапно: от 40–45 евро на тон през 2025–2026 г. до 430 евро на тон през 2028 г.

Според Европейската комисия приходите от руски и беларуските торове в момента пряко подпомагат финансирането на военните действия на Русия.

Сподели:

Коментари (0)

NYT: Сривът на приходите от петрол тласна Русия към преки преговори с Украйна

NYT: Сривът на приходите от петрол тласна Русия към преки преговори с Украйна

В публикацията се посочва, че върху руската петролна индустрия са се стоварили едновременно два удара

Бойко Борисов: С министър-председателя на Хърватия  обсъдихме  прехода на страните ни от националните валути към еврото

Бойко Борисов: С министър-председателя на Хърватия обсъдихме прехода на страните ни от националните валути към еврото

"По време на разговора подчертах, че регулаторите работят активно, извършват се постоянни проверки и има засилен контрол, за да се гарантира защита на потребителите", пише той

ПП "Трети март" се предлага на Румен Радев , искат в Гинес

ПП "Трети март" се предлага на Румен Радев , искат в Гинес

"Каним Ви официално да оглавите новосъздадената политическа партия „ТРЕТИ МАРТ", пишат те .