26 Март, 2026

Eвропейският парламент одобри търговското споразумение със САЩ

Eвропейският парламент одобри търговското споразумение със САЩ

Снимка: EPA/BGNES

Eвродепутатите гласуваха в подкрепа на споразумението с 417 гласа "за", 154 "против" и 71 с "въздържал се"

Европейските законодатели най-накрая одобриха търговско споразумение със САЩ, премахвайки ключова пречка за дълго отлаганото споразумение, въпреки продължаващата несигурност относно тарифите на Вашингтон, предаде БНР с позоваване на Блумбърг.

Европейският парламент гласува в четвъртък в подкрепа на споразумението с 417 гласа "за", 154 "против" и 71 с "въздържал се". Търговският пакт ще премахне тарифите върху американските промишлени стоки, внасяни в Европа, като същевременно ще определи тарифен таван от 15% за повечето продукти от ЕС, внасяни в САЩ.

Този ход сигнализира за потенциално облекчаване на напрежението в трансатлантическите отношения, след като САЩ засилиха натиска си върху ЕС да приложи споразумението, което първоначално беше сключено през миналото лято, отбелязва Блумбърг. Европейските законодатели обаче многократно отлагаха ратифицирането, след като президентът Доналд Тръмп заплаши да анексира Гренландия, а Върховният съд на САЩ отмени глобалните тарифи на Вашингтон.

Гласуването е "много важен етап в усилията ни да осигурим стабилност и предвидимост за европейския бизнес, работниците и гражданите в търговските ни отношения със Съединените щати", посочи еврокомисарят по икономика Валдис Домбровскис пред ЕП.

Преди да одобрят споразумението, европейските законодатели добавиха изменения, за да се справят с някои от съмненията. Една от клаузите би гарантирала, че споразумението няма да бъде приложено, докато САЩ не изпълнят ангажиментите си. Друга означава, че пактът изтича през март 2028 г., освен ако двете страни не се споразумеят да го удължат.

Законодателите сега ще преговарят с държавите членки на ЕС относно тези редакции, за да се споразумеят за окончателен текст, отбелязва агенцията.

След гласуването в четвъртък, посланикът на САЩ в ЕС Андрю Пъздър приветства решението, заявявайки, че то предлага "стабилност и предвидимост" за бизнеса. Той насърчи ЕС бързо да "финализира този важен етап в търговските отношения между САЩ и ЕС".

ЕС обаче също чака САЩ - да види как те могат да заменят 15-процентната ставка, договорена при първоначалното споразумение от миналото лято между Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

САЩ наскоро започнаха нови разследвания срещу основни търговски партньори, включително ЕС и Китай, с цел да заменят така наречените "реципрочни тарифи", които Върховният съд отмени. Разследванията, които обикновено отнемат месеци, биха могли да доведат до нови мита срещу ЕС, въпреки че Вашингтон заяви пред Брюксел, че ще се придържа към своята част от сделката.

Европейците също така искат САЩ да изяснят как възнамеряват да намалят митото от 50% за стотици продукти, съдържащи стомана и алуминий, което се превърна в основен източник на разочарование.

"Въпреки тези основателни опасения, една истина остава валидна - нашите икономически интереси изискват да продължим напред. Нашият авторитет зависи от това да спазим думата си." - каза Домбровскис.

Ако търговското напрежение се разпали отново, Германия вече проучва начини, по които би могла да приложи ответен натиск, за да причини "политическа болка на Тръмп", съобщи по-рано днес Блумбърг. Сред обсъжданите варианти са мерки, насочени към американски технологични фирми, свързани с Белия дом, или преследване на бума на изкуствения интелект, който подхранва американския фондов пазар.

Търговският пакт между ЕС и САЩ е изправен пред труден път от създаването си насам. Много страни от ЕС и десни еврдепутати твърдят, че асиметричните условия в споразумението си заслужават, за да се избегне търговска война и да се запазят ангажиментите на САЩ за сигурността в Европа и особено по отношение на Украйна. Но левите законодатели от ЕС последователно критикуват този подход, призовавайки общността да предоговори условията, отбелязва Блумбърг.

Сподели:

Коментари (0)

 Стармър: Ще прихващаме кораби от „сенчестия флот“ на Русия в своите води

Стармър: Ще прихващаме кораби от „сенчестия флот“ на Русия в своите води

"Военните и служителите на правоохранителните органи са преминали щателна подготовка, отработвайки различни сценарии, включително качване на борда на кораби", обяви той

Г-7 започнаха без Рубио,  искат от САЩ деескалация на конфликта в Близкия изток

Г-7 започнаха без Рубио, искат от САЩ деескалация на конфликта в Близкия изток

Германия, Канада, Великобритания, Франция, Италия и Япония дадоха сигнал, че търсят дипломатически изход от американско-израелската военна операция срещу Иран

Украйна си върна още едно село в Днипропетровска област

Украйна си върна още едно село в Днипропетровска област

Березове се намира в най-югоизточната част на Днипропетровска област - то беше окупирано от руснаците през септември миналата година