25 Юни, 2026

Европейският съвет решава за отнемането на правото на глас на Унгария в ЕС на 27 май

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюксел търси начини да заобиколи Будапеща, ако тя наложи вето на присъединяването на Украйна към блока

Отнемането на правото на глас на Унгария в ЕС е на дневен ред за заседанието на 27 май
Европейският съвет ще проведе изслушване относно евентуалната загуба на правото на глас на Унгария на заседание на 27 май.

Това ще бъде осмото изслушване относно Унгария, откакто Европейският парламент задейства процедурата по член 7 срещу страната през 2018 г. Член 7 от Договора за ЕС позволява суспендиране на правото на глас в Съвета, ако дадена държава-членка системно нарушава основополагащите принципи на ЕС.

Брюксел търси начини да заобиколи Будапеща, ако тя наложи вето на присъединяването на Украйна към блока. Върховният представител на ЕС Кая Калас заяви на 10 май, че Брюксел има алтернативни планове в случай, че Унгария се опита да попречи на кандидатурата на Украйна.

„Имаме план Б и план В. Но фокусът ни е върху план А, същността на който е да получим подкрепата на всички“, заяви Калас пред журналисти.

Унгарският премиер Виктор Орбан многократно блокира или забави пакети с помощ за Украйна от ЕС, като същевременно се противопостави на санкциите срещу Русия. Продължаващото препятстване на подкрепата за Украйна от страна на Унгария многократно предизвика заплахи за отнемане на правото на глас на страната.

Европейският парламент също така постоянно повдига въпроси по член 7 във връзка с „подкопаването на върховенството на закона“ в Унгария. Под управлението на Орбан Унгария е обект на все по-силна критика от международни наблюдатели за ограничаване на свободата на пресата и подкопаване на демокрацията.

На 18 май в Будапеща избухнаха масови протести в отговор на спорния законопроект, който би дал на правителството широки правомощия да разследва, налага наказания или дори да забранява медии и неправителствени организации, получаващи чуждестранно финансиране. Законопроектът, предложен от член на управляващата партия на Орбан „Фидес“, е подобен на руския рестрикт

Сподели:
Тръмп: САЩ са готови и способни да помогнат на Венецуела след двете земетресения

Тръмп: САЩ са готови и способни да помогнат на Венецуела след двете земетресения

„Наредих на всички агенции на нашето правителство да се подготвят да действат бързо"

Туск призова за европейско единство срещу цивилизационната конфронтация на Русия и Беларус

Туск призова за европейско единство срещу цивилизационната конфронтация на Русия и Беларус

Туск подчерта, че Полша ще направи всичко възможно да защити единството на Европа в подкрепата за Украйна

Мощно земетресение е регистрирано в Япония -  6,9 по Рихтер

Мощно земетресение е регистрирано в Япония - 6,9 по Рихтер

„В момента няма информация за човешки жертви, но ще продължим да наблюдаваме и оценяваме ситуацията по отношение на щетите"

Коментари (0)