По-рано китайският президент Си Дзинпин призова Европейския съюз да обедини усилията си с Пекин, за да се противопоставят на „едностранния тормоз“, визирайки мащабните мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп
Висши служители на ЕС и китайски лидери ще проведат следващата си среща на върха по повод 50 години взаимоотношения с Китай през месец юли.
Съобщението дойде от говорител на Европейския съвет.
ЕС обяви плановете си за среща на върха през януари, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност и да въведе мащабни мита.
„Координираме действията си с Китай, за да определим дата за срещата, която се очаква да се проведе в Китай през втората половина на юли“, заяви служителят на Съвета – органът, представляващ 27-те държави от блока, предаде Агенция франс прес.
ЕС е изправен пред деликатно балансиране, стремейки се да преговаря с непредсказуем съюзник във Вашингтон, за да избегне митата и необходимостта от диверсификация на търговските партньори, със стремежа си да удържи линията на собствените си търговски опасения по отношение на Китай.
По-рано китайският президент Си Дзинпин призова Европейския съюз да обедини усилията си с Пекин, за да се противопостави на „едностранния тормоз“, визирайки мащабните мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.
Още от Свят
Русия обяви експулсирането на управителя на румънското посолство
Румънски медии и агенция ТАСС съобщиха, че временно управляващата посолството на Румъния в Москва Лилияна Бурда е извикана да се яви на 27 август в Министерството на външните работи на Русия
Тайният десант на ЦРУ в Москва: Радклиф предупредил Путин да не пипа Балтика
Посещението на шефа на ЦРУ идва в момент, в който Русия и Украйна си разменят все по-интензивна серия от удари с дронове и ракети на мили отвъд фронтовите линии на боевете
Путин разбира само от сила“: САЩ готвят ново оръжие срещу Русия
Американски законопроект предвижда санкции срещу Москва и мита до 100% за държавите, които продължават да купуват руски петрол и газ.