24 Август, 2026

Европол свали пропагандни канали на "Ислямска държава"

Европол свали пропагандни канали на "Ислямска държава"

Полицията в Европа и Съединените щати е спряла сървъри, на които са разположени медийни канали, свързани с групировката "Ислямска държава", "подстрекаващи към тероризъм на поне 30 езика", съобщиха правоприлагащите органи на ЕС.

Властите в Испания са арестували девет "радикализирани лица", а сървърите са били свалени в САЩ, Германия, Нидерландия и Исландия, съобщиха полицейските сили на ЕС Европол и съдебният орган на ЕС Евроюст.

"Съвместните операции от тази седмица са част от продължаващите усилия и постоянната бдителност за справяне с онлайн терористичната пропаганда и комуникация, включително чрез социалните медии", се казва в съвместно изявление.

Сред каналите, които са били обект на атаките, са радиостанция, информационна агенция и съдържание в социалните медии на няколко езика.

Набезите бяха кулминацията на едногодишна проверка, насочена към пропагандни мрежи, "като по този начин се ограничава способността на терористичните организации да набират, радикализират и мобилизират вербовчици онлайн"

Властите заявиха, че някои от уебсайтовете са били използвани и за набиране на средства и координиране на нападения, като са съдържали инструкции за създаване на експлозиви.

Съществува "пряка връзка" между вида на разпространяваната пропаганда и повишения риск от нападения, заяви пред репортери Алберто Родригес Васкес от испанската полиция.

Свалянето на сървърите "лишава противника от неговото онлайн бойно поле. То предотвратява мобилизирането на вече терористични членове и радикализирането на други", добави той./ БГНЕС
Сподели:
Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос

Макрон призова съюзниците за по-решителна борба срещу руския „сенчест флот“

Макрон призова съюзниците за по-решителна борба срещу руския „сенчест флот“

Франция вече е задържала няколко петролни танкера, за които разполага с данни, че принадлежат към „сенчестия флот“ и допринасят за генерирането на приходи за руската военна икономика

Коментари (0)