16 Август, 2026

Европол задържа четирима руснаци, изнудвали европейски граждани за огромни пари

Хакерската група, известна като 8Base, е била „особено агресивна“ в използването на рансъмуер, при който хакерите криптират данните на жертвите, преди да поискат пари, за да отблокират достъпа до техните устройства или файлове

 Четирима руски граждани са били арестувани при мащабна международна акция за борба с киберпрестъпността. Провокаторите стоят зад една от най-продуктивните хакерски банди за изнудване през 2024 г., съобщи Европейската правоприлагаща агенция - Европол.

Хакерската група, известна като 8Base, е била „особено агресивна“ в използването на рансъмуер, при който хакерите криптират данните на жертвите, преди да поискат пари, за да отблокират достъпа до техните устройства или файлове.

„Координирана международна правоприлагаща акция миналата седмица доведе до ареста на четири лица, ръководещи групата за откупване 8Base“, заяви базираната в Хага агенция.

„Тези лица, всички руски граждани, са заподозрени, че са разгърнали вариант на рансъмуера Phobos, за да изнудват жертви в цяла Европа и извън нея за плащане на високи суми.“

„Разузнаването на заплахите идентифицира... 8Base като една от най-активните групи за рансъмуер през 2024 г.“

С участието на правоприлагащи органи от 14 различни държави операцията позволи на полицията да предупреди повече от 400 компании по света за хакерски заплахи, съобщи Европол.

Двадесет и седем сървъра, свързани с престъпната мрежа, също са били затворени, добави агенцията. 

Открит за първи път през декември 2018 г., Phobos е често използван инструмент за откуп, който обикновено е насочен към често слабо защитени малки или средни предприятия, заяви Европол.

Според агенцията Phobos фигурира и в списъка на 2024 г. с най-големите заплахи от рансъмуер. 

От Европол съобщиха, че 8Base е модифицирала рансъмуера, „за да адаптира атаките за максимално въздействие“. 

Участващите полицейски служби включват Федералното бюро за разследване на САЩ, Националната полицейска агенция на Япония, Националната агенция за борба с престъпността на Великобритания и Баварската централна служба за преследване на киберпрестъпленията в Германия, съобщава БГНЕС.

Сподели:
Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Руските сили удариха най-големия стоманодобивен завод в Украйна през нощта в индустриалния град Кривой Рог, родния град на президента Володимир Зеленски

САЩ смятали да демонстрират ядрен взрив на Луната през 1958 година

САЩ смятали да демонстрират ядрен взрив на Луната през 1958 година

Идеята възниква година след изстрелването на съветския спътник Спутник 1, нанесло сериозен удар върху американския престиж

Избухнаха пожари на остров край Атина: Двама загинаха, стотици са евакуирани

Избухнаха пожари на остров край Атина: Двама загинаха, стотици са евакуирани

Министерството на гражданската защита е издало четири заповеди за евакуация в кратък интервал, след като пожарите са избухнали почти едновременно в Перистерия и Селиния – два популярни плажа в южната и източната част на острова

Коментари (0)