7 Април, 2026

Европосланик: Преговорите на РС Македония ще спрат, ако тя не промени конституцията си

Европосланик: Преговорите на РС Македония ще спрат, ако тя не промени конституцията си

Дейвид Гиър

"Преговорите са отворени и скринингът е започнал. Провеждането на следващата междуправителствена конференция зависи от споразумение между двете страни. Ако не направите конституционните поправки, преговорният процес вероятно ще спре и ще трябва да изчакате разрешаването на този въпрос". Това изтъкна посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър в седмично интервю за Радио Свободна Европа. БГНЕС припомня, че конституционните промени предвиждат включването на българската общност в основния закон на страната.

- „Когато скринингът приключи на този етап, преминаването към следващата точка изисква друга междуправителствена конференция, каза Гиър. По думите му провеждането на тази междуправителствена конференция зависи споразумение между двете заинтересовани страни: „Разбира се, че е суверенно решение на РС Македония да промени конституцията. Но какво ще стане, ако не продължи? Мисля, че най-вероятният сценарий ще бъде преговорният процес да спре дотук. Вие ще завършите скрининга, но провеждането на междуправителствената конференция и следващите стъпки ще изчакат решаването на този въпрос. Не защото трета страна наложи вето, а защото тази страна (РС Македония - рез) реши да се оттегли от ангажимента, поет двустранно с България”, казва Гиър.

Дипломатът припомни думите на европейските лидери, че „процесът на членство ще се проведе въз основа на европейски стандарти и европейски принципи. Лидерите стигнаха и по-далеч, като казаха, че тези въпросите с идентичността не могат да бъдат условия или определящи фактори в самия процес на членство. Фон дер Лайен пред парламента, по време на дебата там, също добави, че тълкуването на историята например са примери за неща, които не трябва да се включват”, каза Гиър.

„Вижте страните, които станаха членове. Испанците станаха ли по-малко испанци? Естонците, които са по-малка страна, станаха ли по-малко естонци. Малтийците от една още по-малка страна станаха ли по-малко малтийци. Не. Очевидно не и няма причина тази страна (РС Македония) да поставя под съмнение своята идентичност, каза той. 
Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Те са на път да поставят рекорд за най-далечното разстояние, което някой е изминавал от Земята