България е на опашката по покупателна способност на своите граждани сред страните от ЕС, показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, цитирани от Нова ТВ.
През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в България, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), е 59% от средното равнище за Европейския съюз.
Най-благоприятна е ситуацията в Люксембург, където този показател е 261% от средното ниво в общността.
Данните показват значителни разлики между страните-членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението - показател, използван за измерване на икономическата активност. През 2022 г. Люксембург и Ирландия регистрират най-високи нива на БВП на глава от населението, изразени в ППС, съответно със 161 на сто и 134 на сто спрямо средното ниво за Евросъюза. След тях се нареждат Дания, Нидерландия, Австрия, Белгия, Швеция и Германия.
Държавите с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразен в ППС, през миналата година са били България (41 на сто под средното ниво за ЕС), Словакия (33 на сто под средното ниво) и Гърция (32 на сто под средното ниво).
Паритетите на покупателната способност (ППС) измерват съотношенията на цените в сравняваните страни и се използват за превръщане на стойностните показатели в единна условна валута, наречена „стандарт на покупателната способност” (СПС), която изравнява покупателната сила на различните национални валути.
Още от Свят
Тимъти Снайдър и още двама професори от Йейл напускат САЩ заради Тръмп
От идната есен тримата учени ще работят в университета в Торонто
Сибига: САЩ и Украйна са обединени от обща стратегическа цел
Една от основните позиции на Украйна е, че бъдещото разширено споразумение за полезните изкопаеми не трябва да противоречи на нейната интеграция в ЕС, отбеляза министърът
Израел Кац: Няма да позволим на палестинската власт да контролира Западния бряг
„Точно както смазваме палестинския терор в терористичните лагери в Дженин, Тулкарем и Нур ал-Шамс"