България е на опашката по покупателна способност на своите граждани сред страните от ЕС, показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, цитирани от Нова ТВ.
През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в България, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), е 59% от средното равнище за Европейския съюз.
Най-благоприятна е ситуацията в Люксембург, където този показател е 261% от средното ниво в общността.
Данните показват значителни разлики между страните-членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението - показател, използван за измерване на икономическата активност. През 2022 г. Люксембург и Ирландия регистрират най-високи нива на БВП на глава от населението, изразени в ППС, съответно със 161 на сто и 134 на сто спрямо средното ниво за Евросъюза. След тях се нареждат Дания, Нидерландия, Австрия, Белгия, Швеция и Германия.
Държавите с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразен в ППС, през миналата година са били България (41 на сто под средното ниво за ЕС), Словакия (33 на сто под средното ниво) и Гърция (32 на сто под средното ниво).
Паритетите на покупателната способност (ППС) измерват съотношенията на цените в сравняваните страни и се използват за превръщане на стойностните показатели в единна условна валута, наречена „стандарт на покупателната способност” (СПС), която изравнява покупателната сила на различните национални валути.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства