25 Януари, 2026

Фалшив алкохол отново сее смърт в Русия

Фалшив алкохол отново сее смърт в Русия

Девет души загинаха в последните два дни от водката менте

Най-малко девет души са починали от отравяне с фалшив алкохол през последните два дни в Русия, предаде Нюз.Ру, цитирана от Клуб Z. Новината извика спомена за трагедията, погубила близо 80 души в Иркутск в края на 2016 г след пиене на препарат за вана.

Вечерта на 20 юни младеж от град Ахтубинск в Астраханска област намерил в изоставена сграда туба с 8 литра течност с дъх на алкохол. Той занесъл находката у свой роднина, който веднага повикал още хора и си спретнали гуляй. В резултат четирима от участниците в пиршеството починали, а другите трима са в тежко състояние в болница.

На другия ден в далекоизточното пристанище Находка в каютата им пък били открити двама мъртви моряци. Вероятно те са починали от употребата на некачествен алкохол и то няколко дни по-рано.

Други 11 души били докарани вчера почти едновременно в реанимацията на подмосковното селище Сергиев Посад. По-късно трима от тях починали. Установено е, че те са пили метилов спирт или метанол - една от най-опасните отрови. Употребата дори на 10 милилитра от течността може да причини смърт или слепота.

През декември 2016 г. в сибирския град Иркутск само за десет дни умряха 77 души. Оказа се, че всички те са пили разтвор от глог за почистване на вани. Етанолът в него бил заменен с метанол, чието смъртоносно въздействие се е оказало по-бързо. Препаратът се продавал съвсем законно и на етикетите било написано, че е опасен за пиене. Властите обаче твърдяха, че причината за масовата смърт била замяната на етанола с метанол. Президентът Владимир Путин дори заяви, че в масовото отравяне имало следа от чужбина, без обаче да назове конкретна страна.

Сподели:

Коментари (0)

Бойкот на Мондиал 2026: Ще го отменят ли политическите сблъсъци?

Бойкот на Мондиал 2026: Ще го отменят ли политическите сблъсъци?

„Отмяната на турнира ще се разглежда само като крайна мярка, за да може президентът Тръмп да преосмисли въпроса за Гренландия“, заяви приближения до Фридрих Мерц, член на Християндемократическия съюз Юрген Хард

Сбогуване с Мелбърн: Контузия и чешка стена прекършиха Григор още на старта

Сбогуване с Мелбърн: Контузия и чешка стена прекършиха Григор още на старта

16-ото поредно участие на първата българска ракета в Аустрелиън Оупън завърши с драма и болка в китката

17-годишен български талант подписа с испанския гранд Валенсия

17-годишен български талант подписа с испанския гранд Валенсия

Петър Благоев ще живее във Валенсия, където ще продължи както футболното си развитие, така и образованието си, като ще завърши обучението си паралелно с ангажиментите си към клуба