15 Декември, 2025

Измамник изпрати фалшиви съобщения от Марко Рубио, генерирани от ИИ, до чуждестранни министри

Измамник изпрати фалшиви съобщения от Марко Рубио, генерирани от ИИ, до чуждестранни министри

Марко Рубио, снимка: EPA/BGNES

Целта е била да получи достъп до информация и лични акаунти, атакувани са и високопоставени американски служители

Измамник, представящ се за американския държавен секретар Марко Рубио, е изпратил фалшиви съобщения, генерирани от изкуствен интелект (ИИ), до чуждестранни министри и високопоставени американски служители, пише вестник „Вашингтон пост“.

В телеграма, изпратена от кабинета на шефа на американската дипломация, се твърди, че неизвестен индивид вероятно е опитал да манипулира високопоставени служители „с цел да получи достъп до информация и (лични) акаунти“.

Този човек е контактувал най-малко с трима чуждестранни министри, американски губернатор и член на Конгреса чрез SMS и чрез криптираната месинджър услуга Signal.

В средата на юни измамникът е създал профил в Signal с потребителско име „Marco.Rubio@state.gov“. Той е изпратил "гласови съобщения на поне двама от целевите лица“.

Съдържанието на съобщенията остава неизвестно.

Според документа, самоличността на други служители на Държавния департамент също е била открадната с помощта на имейл адреси.

Държавният департамент заяви, че „ще проведе задълбочено разследване и ще продължи да прилага защитни мерки, за да предотврати подобни случаи в бъдеще“.

ФБР, федералната полиция, от своя страна предупреди за „злонамерени лица“, които от април подправят самоличността на високопоставени американски служители, за да атакуват техните контакти, по-специално бивши или настоящи федерални агенти.

„Злонамерените лица са изпращали SMS-и и гласови съобщения, генерирани от изкуствен интелект – техники, известни като „фишинг“ – които претендират, че са от високопоставен американски служител, с цел да установят първи контакт, преди да получат достъп до лични акаунти“, се казва в разяснения на ФБР от месец май.

През май президентът Доналд Тръмп разкри, че е проникнато в телефона на Сюзи Уайлс, шеф на кабинета на Белия дом. Според Wall Street Journal американски сенатори, губернатори и бизнес лидери са получили съобщения и обаждания от човек, представящ се за Сюзи Уайлс.

Въпреки че това доведе до разследване от ФБР и Белия дом, американският президент омаловажи заплахата, като увери, че Сюзи Уайлс е „невероятна жена“, която може да „се справи“ със ситуацията. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази Астраханския газопреработвателен завод

Украйна порази Астраханския газопреработвателен завод

Този завод произвежда сяра, необходима за създаването на взривни вещества

Шести ден на протести в Румъния - заради  „дълбока и системна дисфункция“ в съдебната власт

Шести ден на протести в Румъния - заради „дълбока и системна дисфункция“ в съдебната власт

Около 700 румънски съдии и прокурори са подписали открито писмо, в което алармират за проблемите в съдебната система.

Украйна започва производство на бойни дронове в Германия - в промишлени количества

Украйна започва производство на бойни дронове в Германия - в промишлени количества

Проектът представлява "първата напълно автоматизирана производствена линия за дронове за украинските въоръжени сили от промишлен мащаб".