9 Април, 2026

Фаворит на Путин, организатор на незаконни фиктивни референдуми в окупираните територии, подаде оставка

Фаворит на Путин, организатор на незаконни фиктивни референдуми в окупираните територии, подаде оставка

Андрей Турчак (вляво). Снимка: архив

Андрей Турчак беше секретар на партията на Путин "Единна Русия"

Секретарят на „Единна Русия“ (партията на Владимир Путин) Андрей Турчак подаде оставка.

Този ход се разглежда като понижение, инициирано от Путин, който по-рано този месец назначи Турчак за губернатор на Република Алтай в Южен Сибир, съобщи „Киев Индипендънт“.

Дмитрий Медведев, председател на "Единна Русия" и заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, прие оставката на Турчак. Медведев назначи Владимир Якушев, пратеник на президента в Уралския федерален окръг, на мястото на Турчак като изпълняващ длъжността секретар на партията.

Турчак, който преди това беше смятан за фаворит на Путин, подкрепяше гласно пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и посещаваше окупираните украински територии, за да организира незаконни фиктивни референдуми от името на "Единна Русия".

През последните седмици Путин уволни или промени състава на няколко високопоставени служители, включително на най-високите етажи на военния апарат и апарата за сигурност на Москва.

През април бившият вече заместник-министър на отбраната Тимур Иванов беше задържан по подозрение в подкуп, а на 13 май министърът на отбраната Сергей Шойгу беше преназначен на поста ръководител на Съвета за сигурност на страната на мястото на Николай Патрушев. 

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.