5 Февруари, 2026

Федерика Могерини: Турция продължава да е кандидат за членство в ЕС

Федерика Могерини: Турция продължава да е кандидат за членство в ЕС

Федерика Могерини

Миналата седмица люксембургски политик заяви, че Турция се отдалечава с „гигантски стъпки“ от Европа

Въпреки напрежението с Анкара, Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини подчерта, че Турция продължава да е държава-кандидат за членство в Общността, пише баварският вестник Die Sueddeutsche Zeitung.

„Ще продължим разговорите“, увери италианският политик, допълвайки, че Турция е регионален партньор в редица области.

При пристигането си в Словения Могерини подчерта, че ЕС невинаги е съгласен с позициите на Турция. Въпроси като правата на човека, както и положението, в което са поставени журналистите в страната, са извор на разногласия между Брюксел и Анкара. Въпреки това разговорите ще продължат. „Бъдещето на отношенията“ обаче ще бъде решено с вътрешен дебат сред представителите на страните от Общността, обясни Могерини. 

Говорител на Европейската комисия коментира изявленията на Мартин Шулц и Ангела Меркел в телевизионния дебат от неделя вечер, когато двамата водещи германски политици призоваха за прекратяване на преговорите за турското членство в ЕС. От Брюксел припомниха, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също следи развитието на Турция с голяма загриженост. Миналата седмица люксембургският политик заяви, че Турция се отдалечава с „гигантски стъпки“ от Европа и че политиката на турското правителство прави невъзможно присъединяването на страната към ЕС. Юнкер обаче се противопостави на едностранното прекъсване на преговорите за присъединяване.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.