6 Юни, 2026

Финландия обяви пълен отказ от руския газ - 6 месеца предсрочно

Финландия обяви пълен отказ от руския газ - 6 месеца предсрочно

Позовава се на 14-ия пакет от европейски санкции като форсмажор

Финладия напълно се отказва от руския газ - решението е взето с оглед на последния пакет от санкции на Европейския съюз по отношение на Русия.

Финландската държавна компания Gasum обяви, че въвежда рестрикциите за доставка на руски газ от 26 юни - близо половин година по-рано от предвиденото.  

От финландската компания се позовават на 14-ия пакет от европейски санкции като форсмажор,  посочвайки, че той я освобождава от ангажименти пред руския държавен монополист „Газпром“.

"Санкциите на ЕС не позволяват на Gasum да прекрати договора с "Газпром експорт", но са форсмажор по отношение на купуването или вноса на руски втечнен газ през offgrid-терминали. Gasum спазва всички санкции, приети от ЕС, и от 26 юли няма да купува и няма да внася руски втечнен газ." – се казва в съобщение на компанията, цитирано от Униан.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

На събитието се очаква да присъстват – освен националисти, русофили, християно-талибани и различни хора с крайни възгледи – но и, според критиците, много прикрити хомосексуалисти, които се срамуват от естествената си същност,

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“

БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

"Принадлежността на нашата държава към ЕС и НАТО, както и стратегическото партньорство със САЩ, не могат да бъдат сами по себе си основание за разполагането в продължение на няколко месеца на самолети от военновъздушните сили на САЩ", настояват социалистите

Коментари (0)