Асоциацията Либра ще пусне само дигитална валута, обвързана с американския долара
Цифровата валута Либра (Libra) на социалната мрежа "Фейсбук" (Facebook) вероятно ще бъде пусната още през първия месец на 2021 г., съобщи "Файненшъл таймс", позовавайки се на няколко източници, участващи в проекта.
Въпреки предишните планове за въвеждане на "цифрови версии на няколко валути, плюс обща криптовалута", Асоциацията Либра ще пусне засега само дигитална валута, обвързана с американския долара, се посочва в информацията на финансовото издание.
Другите цифрови валути вероятно ще бъдат въведените на по-късен етап.
Базираната в Женева Асоциация "Либра" ще управлява новата дигитална валута.
"Фейсбук" обяви още през март 2020 г., че отлага за известно време плановете си за своя проект на криптовалута Либра поради регулаторни проблеми, но на по-късен етап официални представител разкриха, че компанията не е изоставила идеята за цифрова валута, подкрепена от множество реално съществуващи валути.
Още от Бизнес
Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна
Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ
Курсът на еврото остава стабилен
Единната валута се търгува за 1,65 долара или с минимално отстъпление от 0,01 на сто
Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар
На 24 август министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт обяви нова инициатива за разширяване на санкциите срещу Иран, включително чрез вторични санкции, насочени към държави и компании, търгуващи с Техеран