Фиаско за Москва: Украинските „Призраци“ унищожиха ПВО "Триумф" и ключови радари в окупирания Крим
Ударни дронове на спецчастите „Призраци“ поразиха комплекс С-400 „Триумф“ и няколко радарни станции, нанасяйки щети за милиарди на руската отбрана в Крим
Бойци от специалното поделение "Примари“ (Призраци) на ГРУ към Министерството на отбраната на Украйна унищожиха руска системи за противовъздушна отбрана и радарни станции в Крим. Това се казва в съобщение на ГУР, публикувано в официалния Telegram днес, 31 август.
''Успешната атака срещу руската противовъздушна отбрана е извършена от бойци на специалното подразделение на ГУР "Призраци“, използващи ударни дронове'', се казва в публикацията, цитирана от Фокус.
Разузнавачите публикуваха видео от бойната операция, от кадрите се вижда, че руснаците са се опитали да защитят един от унищожените елементи със специална конструкция. Украинските военни обаче все пак са успели да унищожат компонентите на руската противовъздушна отбрана, а именно:
-Радарния комплекс "Утьос-Т“
-Радиотелескоп РТ-70
-Радионавигационен спътников комплекс "Глонас“ в защитна конструкция
-Брегова радарна станция МР-10М1 "Мис“ М1
-Радарна станция 96Л6-АП от зенитно-ракетната система С-400
Унищоженият радар 96Л6-АП е компонент на руската зенитно-ракетна система с голям и среден обсег С-400 "Триумф“, чиято стойност е около 1,2 милиарда долара.
"Триумф“ е способен да открива цели на разстояние до 600 км и едновременно да проследява до 300 цели. ЗРК се използват за унищожаване на стратегическа и тактическа авиация, тактически, оперативно-тактически балистични ракети, балистични ракети със среден обсег и хиперзвукови цели.
Припомняме, че на 7 август ГРУ съобщи за унищожаването на руски десантен кораб и няколко радарни станции в Крим, включително радар "Небо-СВУ“, чиято стойност е около 100 милиона долара.
Още от Свят
Макрон обяви предоставяне на Украйна на изтребители Rafale и лицензии за производство на френски ракети
Освен това приветства решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да даде разрешение на Украйна да произвежда ракети-прехващачи за системите Patriot.
Наки: Натискът върху Путин расте все по-силно
Олигарси, депутати, бойци, пропагандисти, представители на икономическия блок. Все по-често звучи една проста идея: „Ние не се справяме, време е да спрем.“
Съдът по правата на човека в Страсбург се заема с делото на Люпчо Георгиевски в Битоля
Като последен свидетел на защитата по делото по собствено желание се яви бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски