18 Април, 2026

Фицо договорил газ за Словакия с Путин, закани се на Киев

Фицо договорил газ за Словакия с Путин, закани се на Киев

снимка: архив Faktor.bg

Заради обострените отношения с Украйна, словашкият премиер заплаши страната, че ще спре доставките на електроенергия, както и помощите за украинските бежанци

Словашкият премиер Роберт Фицо обвини Киев, че е навредил на Словакия, като не е удължил договора за транзит на руски газ, който изтече в края на 2024 г. Той обаче съобщи, че е решил частично проблема, като по  време на разговора си с руския президент Владимир Путин в Москва в края на миналата година е осигурил доставки на газ за Словакия.

"Трябваше да осигуря поне газ за вътрешно потребление в Словакия – което и направихме“. Това каза Фицо пред местните медии без да дава повече подробности.

По данни на словашкия газопроводен оператор Eustream след прекъсването на транзита на газ през Украйна Словакия внася руски газ, идващ от Унгария по газопровода "Балкански поток".

Според Фицо спирането на транзита на газ през Украйна е струвало на Словакия 500 милиона евро транзитни такси и един милиард евро поради повишените цени на газа.

Заради обострените отношения с Киев, премиерът Фицо  заплаши да прекъсне както доставките на електроенергия на Украйна, така и помощта за бежанците./ БГНЕС 

Сподели:

Коментари (0)

При престрелка със заложници в супермаркет в Киев убиха петима, много са ранените

При престрелка със заложници в супермаркет в Киев убиха петима, много са ранените

В момента е известно, че петима души са загинали в резултат на стрелбата в Киев, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Според предварителна информация, има загинали в супермаркета.

Франция обвини Хизбула за убийството на френски миротворец в Ливан

Франция обвини Хизбула за убийството на френски миротворец в Ливан

Убитият миротворец, идентифициран като сержант Флориан Монторио, е бил застрелян, докато неговото подразделение се е насочвало към пост на UNIFIL, и е починал от „директен изстрел“, заяви министърът на въоръжените сили на Франция Катрин Вотрен

Ройтерс: Танкери прекосиха Ормузкия проток, преди Иран да произведе изстрели

Ройтерс: Танкери прекосиха Ормузкия проток, преди Иран да произведе изстрели

Корабите, които преминаха през пролива в петък и събота през иранските води южно от остров Ларак, бяха предимно по-стари, не-западни кораби и включваха четири санкционирани кораба, разкриват данните за проследяване на плавателните съдове, предаде агенцията