24 Април, 2026

Фицо след срещата: Тръмп е опасен! Обезпокоен съм от душевното му състояние

Фицо след срещата:  Тръмп е опасен!  Обезпокоен съм от душевното му състояние

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според източниците, словашкият премиер е направил тези изказвания на отделна неформална среща на някои лидери и висши длъжностни лица от ЕС.

Премиерът на Словакия Роберт Фицо, един от малкото политици в ЕС, които често подкрепят позициите на Доналд Тръмп, е заявил пред лидери на ЕС по време на срещата на върха в Давос, че след лична среща с президента на САЩ е бил „обезпокоен“ от душевното му състояние. Това съобщава изданието Politico, позовавайки се на петима европейски дипломати, запознати със съдържанието на разговора.

Според източниците, словашкият премиер е направил тези изказвания на отделна неформална среща на някои лидери и висши длъжностни лица от ЕС. По думите на двама дипломати, Фицо е използвал думата „опасен“, описвайки поведението на президента на САЩ по време на личната им среща в имението на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида на 17 януари.

Макар че нито един от дипломатите, разговаряли с изданието, не е присъствал на самата среща, отделни лидери са ги информирали за съдържанието на разговора малко след неговия край. Всички те обаче заявяват, че не знаят подробности за това какво точно е казал Тръмп на Фицо, което е могло да предизвика толкова силна реакция.

Анна Кели, прессекретар на Белия дом, заяви:
„Това е напълно фалшива информация от анонимни европейски дипломати, които се опитват да привлекат внимание към себе си. Срещата в Мар-а-Лаго беше позитивна и продуктивна.“

Високопоставен служител от администрацията на САЩ, присъствал на срещата между Тръмп и Фицо, също заяви, че не си спомня никакви неловки моменти или неуместни размени на реплики. По думите му срещата е била „приятна, обикновена и е включвала няколко непринудени размени на реплики“.

В същото време един от европейските дипломати е казал, че Фицо изглеждал „травмиран“ от срещата си с Тръмп. Фицо е охарактеризирал Тръмп като „полудял“, твърди дипломатът, използвайки думи, които му е предал лидерът на неговата страна, участвал пряко в разговора.

Дълбока криза
Дори и без изявленията на Фицо, европейските лидери и висши служители все повече се тревожат от „непредсказуемостта“ на президента на САЩ, според шести дипломат от ЕС, който не е бил пряко информиран от лидер за разговора, състоял се миналата седмица.

Опасенията относно здравето на президента на САЩ „бързо се превръщат във все по-обсъждана тема на всички нива“, заяви служител от ЕС.

79-годишният Тръмп многократно и категорично е отричал да има каквито и да било заболявания, засягащи когнитивните му функции, като тази седмица е заявил пред списание New York Magazine, че не страда от болестта на Алцхаймер.

Политиката на Тръмп
Агенция Reuters пише, че внезапните изявления и неочакваните промени във външната политика на Тръмп вече са нанесли непоправими щети на отношенията с ключови съюзници на САЩ.

Също така американски анализатори отбелязват, че стремежът на Тръмп към неограничена власт създава проблеми за руския диктатор Владимир Путин. Русия в продължение на години е получавала геополитическо предимство чрез агресивни военни рискове. Сега обаче изглежда, че САЩ ще започнат да действат по подобен начин.
 
 
 
 
 
 
 
 



Сподели:

Коментари (0)

Полски Ф-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Полски Ф-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

В понеделник изтребители на НАТО прехванаха руски стратегически бомбардировачи и други военни самолети над Балтийско море

Централната банка на Русия предупреди за нови заплахи  пред руската икономика

Централната банка на Русия предупреди за нови заплахи пред руската икономика

Ръководителят на банката Елвира Набиулина заяви, че пространството за по-нататъшно понижаване на лихвата се стеснява заради инфлационните рискове, бюджетната политика и външните фактори

Силяновска: Радев ми се обади, започва нов етап в отношенията ни със София

Силяновска: Радев ми се обади, започва нов етап в отношенията ни със София

По думите ѝ стабилното мнозинство в София е важно и за Северна Македония, тъй като означава наличие на политически партньор с ясен мандат