16 Август, 2026

Как филмът „Мечтано приключение“ с голямо българско участие заслужи приза в Кан

Мила Войникова, продуцент на филма, снимка: БНТ

"Историята с кастинга е нещо, което аз поне не бях виждал. Над една година, всяка седмица, няколко човека обикалят не само София, но и България и избират по интуиция хора, с които разговарят. Ако те се съгласят да минат през процеса на кастинга, ги водят в нашия офис, снимат ги", сподели продуцентът на лентата Илианжа Велеков

Успех, невиждан от десетилетия. На големия фестивал в Кан филмът с активно българско участие „Мечтаното приключение“ спечели наградата на журито. Филмът, заснет край Свиленград, е копродукция между Германия, Франция, България и Австрия.

"Филмът беше изключително добре приет. Освен оценен от фестивала, имаше много положителни критики във всички медии – и професионалните, и общите. Критиците се изказаха много добре. Мисля, че едно от най-ценните качества е, че във филма няма така нареченото екзотизиране на другия. Чуждестранната публика го вижда и оценява. И българската публика, според мен, ще бъде удовлетворена от това, че нещата са показани по истински начин. И това са истински хора, които виждаме", разказа пред БНТ продуцентката на лентата Мила Войникова. 

Изпълнителката на главната роля, Яна Радева, сподели за участието си в него. "Винаги има послание. Някой беше коментирал, че когато гледа филма, все едно медитира. За мен посланието е, че може всичко да се постигне, колкото и да е трудно, каквото и да си преживял, можеш да го забравиш и да продължиш напред."

Продуцентът Илианджа Велеков разказа неговото виждане за филма: "Историята с кастинга е нещо, което аз поне не бях виждал. Над една година, всяка седмица, няколко човека обикалят не само София, но и България и избират по интуиция хора, с които разговарят. Ако те се съгласят да минат през процеса на кастинга, ги водят в нашия офис, снимат ги, това е абсолютно нетрадиционния, радикален, различен подход на Валеска, на режисьорката."

Възможно ли е един ден български филм да стигне до червения килим в Кан? От екипа на „Мечтаното приключение“ са категорични, че това е напълно реалистична цел и че българското кино трябва да гради самочувствието си отвътре.

Мила Войникова, продуцент на филма: "Аз дори не мисля, че имаме нужда от други неща, които да ни дават самочувствие. Трябва да си го имаме и да работим така постоянно. В последните години имаме доста копродукции и благодаря на Националния филмов център и за подкрепата към този филм, както и за предишния филм на Валеска Гризебах, подкрепен от държавата. Благодарим и на Министерството на културата за помощта, както и на Филмовия център за посещението и представянето на филма в Кан."

Сподели:
"Живец" на Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо-2026“ в Чикаго

"Живец" на Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо-2026“ в Чикаго

Книгата „Морето ми каза“ е пророческа, като авторката  получава вдъхновение за нея, докато стои на морския бряг в Испания

Поли Генова: Бургас е вдъхновение, той е лиричен, ще остави хубави спомени от „Евровизия 2027“

Поли Генова: Бургас е вдъхновение, той е лиричен, ще остави хубави спомени от „Евровизия 2027“

За мен няма нищо по-свято и ценно от българското, българския фолклор, и винаги съм си мечтала да мога да вкарам в музиката, която правя, нещо от корените си, каза певицата за своята песен "Моя душа"

Картини за милиони:  В Италия откриха откраднати платна на Реноар, Сезан и Матис

Картини за милиони: В Италия откриха откраднати платна на Реноар, Сезан и Матис

Сред намерените произведения са „Риба“ на Огюст Реноар, „Натюрморт с череши“ на Пол Сезан и „Одалиска на терасата“ на Анри Матис

Коментари (0)