8 Април, 2026

Финалът на делото за атентата на летище „Сарафово" се очаква утре

Финалът на делото за атентата на летище „Сарафово" се очаква утре

Прокуратура поиска доживотен затвор без замяна за двамата подсъдим

Финалът на делото за атентата на летище „Сарафово“ в Специализирания наказателен съд се очаква да бъде в понеделник, предаде БГНЕС.

На 18 юли 2012 година автобус с израелски туристи, които току-що бяха кацнали на летище “Сарафово” в Бургас, стана мишена на терористична атака. При кървавата баня загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса български гражданин, и извършителят на атентата. Ранени бяха близо 40 души.


На 15 юли 2016 г. на съд бяха предадени Мелиад Фарах – австралийски и ливански гражданин, и Хасан Ел Хадж Хасан с канадско и ливанско гражданство. Те са обвинени в помагачество към тероризъм. Двамата обвиняеми са обявени за международно издирване в ШИС по канала на Интерпол с червена бюлетина. В началото на 2018 година делото започна по същество.

Прокуратура поиска доживотен затвор без замяна за двамата подсъдими. Държавното обвинение поиска да бъдат уважени в пълния размер и гражданските искове на пострадалите и близките на загиналите при атентата. Налице са доказателства, че двамата подсъдими, както и атентаторът с френско и ливанско гражданство Мохамад ел Хюсеини, са имали връзка с шиитската групировка „Хизбула“, посочиха от прокуратурата тогава.

Предстои съдът да обяви своето решение на 21 септември 2020 г. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Правителството реши: Оттегля българските номинации за европрокурор

Правителството реши: Оттегля българските номинации за европрокурор

На министъра на правосъдието се възлага да организира нова процедура с "ясно разписани правила"

 Нови архивни видеа хвърлят светлина върху мистерията "Петрохан"

Нови архивни видеа хвърлят светлина върху мистерията "Петрохан"

Кадрите, на които са запечатани и ВИП-гостите на петроханци от ПП-ДБ, са в Националния институт по криминалистика на МВР под прекия надзор на министър Дечев и и.ф. зам.-главния секретар Кандев

Кабинетът реже 2 млн. евро за ВАС заради съмнения за изкуствено раздуване на щата

Кабинетът реже 2 млн. евро за ВАС заради съмнения за изкуствено раздуване на щата

Служебният кабинет отменя финансиране на нова, трета колегия във ВАС - двама шефове и 14 редовни служители, след спор за реалната натовареност и липсата на убедителни аргументи за разширяване на съда