Няма смисъл Съединените щати да увеличават ядрените си способности, за да възпрат Китай от използването на ядрени оръжия по време на евентуална война срещу Тайван. До този извод стигнаха анализатори от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон и Лабораторията за стратегически игри към Масачузетския технологичен институт след провеждане на мащабна симулация на война, пише Financial Times.
Симулацията разкрива, че най-голямата вероятност Китай да използва ядрено оръжие възниква, когато се сблъска с поражение при инвазията си в Тайван. Целта на военната игра не е била да определи колко вероятно е използването на ядрено оръжие, а да анализира обстоятелствата, които биха подтикнали командири от двете страни да вземат такова решение.
Според изследователите Пентагонът прогнозира, че до 2030 г. Китай ще удвои броя на оперативните си ядрени бойни глави от 500 до около 1000. Народноосвободителната армия на Китай вече има възможност да изстрелва ядрени оръжия от подводници, самолети, наземни транспортни средства и ракетни шахти.
Заключението на анализаторите е, че САЩ не трябва да разработват ново ядрено оръжие за конфликт с Китай извън настоящите планове за модернизация на арсенала. Освен това не трябва да се стремят към количествено ядрено превъзходство, очаквайки това да възпре Китай.
Ученията показват, че преминаването на конфликта към ядрено измерение е трудно предвидимо. Докато са възможни благоприятни изходи, пълната победа остава недостижима.
Тайванската перспектива: Тайван също се подготвя за потенциално нападение от Китай, анализирайки украинския опит в отбраната срещу Русия.
Още от Свят
Турция: Казахме на Русия и Иран да не се намесват в настъплението на сирийските бунтовници
Проведохме срещи с руснаците и иранците и те се разбраха, заяви външният министър Хакан Фидан
Екипът на Доналд Тръмп води преговори с Белия дом и Киев, за да прекрати войната с Русия
Съветникът по националната сигурност на президента Байдън, Джейк Съливан, е провел няколко разговора със своя наследник Майк Уолц
Михалис Рокас: Полагаме усилия да завършим процеса на реформи в Северна Македония
"Всяка друга допълнителна подкрепа или дипломатически дейности са повече от добре дошли", добави още дипломатът.