Финансовият министър: Фирми, свързани с Иван Сариев, не са получавали обществени поръчки или субсидии
Фирми, свързани с Иван Сариев, никога не са получавали обществени поръчки или субсидии. Това каза пред журналисти в парламента министърът на финансите Владислав Горанов във връзка с назначената от прокуратурата проверка на жилището му, предаде „Фокус“.
„В петък дадох всички фактически обяснения и повече факти не мога да добавя“, заяви финансовият министър.
Горанов посочи още, че синът на Сариев е работил в Министерството на финансите.
„Написал съм в моята декларация, която има за цел да разкрие всички факти и обстоятелства, че преценката ми е, че няма конфликт на интереси със Сариев“, заяви той.
Финансовият министър обясни още, че всички ангажименти за хората с увреждания, е изпълнено, но ще анализираме откъде идва новото неудовлетворение, каза още Горанов.
„Не искам да има конфронтация по темата за парите за хора с увреждания, защото всичко, което поехме като ангажимент, според нашите разбирания – 150 млн. лв. повече за хора с увреждания, е изпълнено. Не съм участвал пряко в дебата в социалната комисия. Разбирам, че окончателните текстове, които са одобрили депутатите, по някакъв начин не удовлетворяват омбудсмана и част от майките на деца с увреждания. Тепърва анализираме откъде точно идва неразбирането, защото всички разговори, които съм имал с омбудсмана по повод Закона за хората с увреждания и Закона за личната помощ, се свеждаха до това, че през 2019 г. освен тези 150 млн. лв., обещани от премиера, няма да се налагат други разходи. Иначе ако се направят различни допускания, Законът за личната помощ може да струва и 1 млрд. лв. – някога обществото може да достигне и до тази сметка. Но най-важното, за което инструктирах моите експерти в работната група, е да направим така законодателството, че средствата в Бюджет 2019 г. да стигнат“, каза още Горанов.
Попитан защо средствата за лична помощ са прехвърлени от бюджета на социалното министерство в централния бюджет, финансовият министър отговори, че се чака окончателно решение за технологията.
„Няма никаква пречка от централния бюджет средствата да бъдат прехвърлени по бюджетите на общините или на министерството. Чакаме окончателни законодателни решения относно технологията на предоставяне на тази помощ. Ако ги бяхме предоставили по бюджета на социалното министерство, щеше да е по-сложно“, заяви Горанов.
Още от България
Петрова за отказа да подкрепим санкциите срещу руския Кирил: Само символични са
За Европа обаче моралът и ценностите не са само "символични", а основополагащи
Георги Георгиев: България излиза от Сивия списък за пране на пари - огромен успех!
Страната ни е изпълнила 40 от общо 40 специфичните препоръки на мехдународната организация FATF
ВСС назначи Мариан Маринов за изпълняващ функциите директор на НСлС
Не са постъпили предложения за избор на титулярен директор