На Коледа, подводният кабел Estlink 2, по който се пренася електроенергия от Финландия до Естония, беше изключен от мрежата, малко повече от месец след като два телекомуникационни кабела бяха прекъснати в шведски териториални води в Балтийско море.
Финландските власти съобщиха, че разследват петролен танкер, който е отплавал от руско пристанище, за „саботаж“ на повредения електропровод, свързващ Финландия и Естония, предаде АФП.
Робин Лардот от Националното бюро за разследване на Финландия заяви, че е започнала проверка за „утежнена саботажна дейност“ на петролния танкер Eagle S, който плава под флага на островите Кук в южната част на Тихия океан.
„Предположението в момента е, че това е кораб на флота в сянка и товарът е бил безоловен бензин, натоварен в руско пристанище“, заяви ръководителят на финландската митница Сами Ракшит.
Под флот в сянка се разбират корабите, които превозват ембарговия руски суров петрол и петролни продукти.
„Вчера наблюдавахме ситуацията отблизо“ заедно с министър-председателя Петери Орпо, заяви финландският президент Александър Стуб в X.
„Рисковете, които създава руският флот в сянка, трябва да бъдат изключени“, добави той.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. напрежението около Балтийско море нарасна.
През септември 2022 г. поредица от подводни взривове разкъсаха тръбопроводите на „Северен поток“, по които се пренася руски газ за Европа, като причината за това все още не е установена.
През октомври 2023 г. подводният газопровод между Финландия и Естония е спрян, след като е повреден от котвата на китайски товарен кораб.
На 17 ноември тази година телекомуникационният кабел Arelion, минаващ от шведския остров Готланд до Литва, беше повреден.
На следващия ден подводният кабел C-Lion 1, свързващ Хелзинки и германското пристанище Рощок, беше прекъснат южно от шведския остров Оланд.
Подозренията относно инцидента от 17 ноември се съсредоточават върху плавателен съд под китайски флаг - Yi Peng 3, който по това време се намира в района.
На 23 декември Швеция съобщи, че Китай е отхвърлил искането на прокуратурата да проведе разследване на плавателния съд и че той е напуснал района.
Европейски официални лица заявиха, че подозират, че няколко от инцидентите са саботаж, свързан с нахлуването на Русия в Украйна, като Кремъл отхвърли това като „абсурдно“ и „смешно“./ БГНЕС
Още от Свят
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван
Раздвоеният президент - между „гнева“ и „добрите отношения“ с Путин
Колебливото поведение на американския президент към диктатора в Кремъл поставя въпроса - дали това е негова стратегия или просто импулсивни реакции
The New York Times: Операцията в Курск ядосала САЩ, наричат я „шантаж“
Веднага след настъплението на ВСУ там Кирило Буданов е получил предупреждение, че Украйна не трябва да разчита на американско оръжие и обмен на разузнавателна информация