22 Април, 2026

Финландия увеличава производството на снаряди за фронта в Украйна

Финландия увеличава производството на снаряди за фронта в Украйна

Финландия увеличава повече от два пъти капацитета си за производство на снаряди. Това решение съобщи министърът на отбраната на страната Анти Хакянен във ведомството, пишат news.bg.

Ведомството се ангажира да инвестира приблизително 24 милиона евро в увеличаване на производството на голямокалибрени снаряди.

Освен това Министерството на отбраната ще поеме задължения за дългосрочни поръчки към местната индустрия, което дава възможност за нови инвестиции. Общо инвестициите на Министерството на отбраната и индустрията ще възлязат на около 120 милиона евро.

"Сега взетото решение ще увеличи значително производствения капацитет на Финландия за голямокалибрени боеприпаси, което ще даде възможност за дългосрочна подкрепа за Украйна до 2030 г. Министърът на отбраната Анти Хакянен заяви, че увеличението на производството е значително в европейски мащаб и също така укрепва отбранителните способности на Финландия", се казва в съобщението.

Отбелязва се, че производството на боеприпаси в страната вече се е увеличило няколко пъти спрямо периода преди руското нахлуване в Украйна. Освен това, според Хакянен, от началото на войната в Украйна министерството на отбраната е направило дългосрочни поръчки за снаряди от местната индустрия.

По-рано Финландия заяви, че страната иска да стане "непропорционално голям" доставчик на оръжия за украинските въоръжени сили. Министърът на отбраната на страната Анти Хакянен каза, че съответното решение ще бъде "коледен подарък" за украинците.

Освен това, каза Хакянен, Финландия е поискала както от НАТО, така и от ЕС, особено от по-големите страни членки, да увеличат военната подкрепа за Украйна.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ удължиха примирието си с Иран за неопределено време

САЩ удължиха примирието си с Иран за неопределено време

Решението на американския президент е взето по настояване на палестински посредници, за да може двете страни да излязат с официални предложения

Украйна вече не разчита на Доналд Тръмп и преначертава глобалните си съюзи

Украйна вече не разчита на Доналд Тръмп и преначертава глобалните си съюзи

Володимир Зеленски подписа няколко споразумения за сътрудничество в областта на сигурността със Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства, използвайки трудно спечеления бойни опит на Украйна

Иран:  Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

Иран: Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

32-годишната Махбубе Шабани, е обвинена в „водене на война срещу Бога“ - престъпление, наказуемо със смърт - след като според базираната в Норвегия организация „Хенгау“ е използвала мотоциклета си за транспортиране на ранени протестиращи в Машхад