Страната официално стана 32-ият член на Алианса
В централата на НАТО в Брюксел днес бе издигнат националния флаг на Швеция - така тя официално стана 32-ият член на Алианса, предаде БНР.
"След почти 200 години неутралитет, вие се присъединявате към най-успешния и най-силния Алианс в историята, добре дошли." С тези думи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг се обърна към премиера на Швеция Улф Кристершон.
"Швеция зае полагащото ѝ се място под защитата на чл. 5 - пълната гаранция за нашата свобода и сигурност - един за всички и всички за един. Присъединяването към НАТО е добре за Швеция, за стабилността на Север и за сигурността на целия Алианс. Швеция беше партньор дълго време, сега сте съюзник." - добави той.
"Когато започна мандатът ми през 2014 година, знаех, че страни като Черна гора и Северна Македония кандидатстват за членство в НАТО, но най-малко очаквах това да стане с Швеция и Финландия в неговите рамки", сподели Столтенберг.
"Никога сигурността в нашия регион не е била толкова застрашена след Втората световна война", каза от своя страна премиерът Кристершон.
Запитан дали ще допусне разполагането на ядрени оръжия на шведска територия, той отговори: "Наистина, не виждам необходимост в Швеция да бъдат разполагани постоянни бази или ядрени оръжия в мирно време. Това е решението на Швеция, което ще зачитам изцяло."
Столтенберг каза от своя страна, че там не се предвижда и разполагането на бойни групи както в балтийските страни.
Още от Свят
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция
Руски ветеран заплаши Кремъл с военен бунт, обвини командири в изтезания и убийства на войници
Видео с над 12 милиона гледания разтърси Русия. Военен ветеран обвини командири в изтезания, рекет и убийства на войници, предупреди за възможен военен бунт, а подкрепата за него сред руските военнослужещи започва да расте
Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала
САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран върна с атаки срещу американски позиции, след като Иран атакува 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток“