19 Август, 2026

Фон дер Лайен: Трябва да защитаваме онези, които създават прозрачност - журналистите

Фон дер Лайен: Трябва да защитаваме онези, които създават прозрачност - журналистите
Урсула фон дер Лайен

В речта си за състоянието на Съюза, произнесена на 15 септември 2021 г., председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: "Информацията е обществено благо. Трябва да защитаваме онези, които създават прозрачност - журналистите". Ето защо Европейската комисия отправи препоръка за по-добра защита на журналистите, съобщиха от нейната пресслужба.

Както заяви председателят Урсула фон дер Лайен в речта си за състоянието на Съюза, Комисията представя за пръв път своя препоръка за повишаване на безопасността на журналистите и другите медийни специалисти.

Комисията определя действия за държавите членки с цел подобряване на безопасността на журналистите както офлайн, така и онлайн. Наред с другото в препоръката се призовава за създаването на независими национални служби за подкрепа, включително телефонни линии за помощ, правни консултации, психологическа подкрепа и приюти за журналисти и медийни специалисти, изправени пред заплахи. Тя съдържа също така призив за по-добра защита на журналистите по време на демонстрации, за повече безопасност в интернет и за специална подкрепа на жените журналисти.
Сподели:
Бензиностанции в Москва отново въведоха ограничения върху количествата бензин

Бензиностанции в Москва отново въведоха ограничения върху количествата бензин

Украйна атакува руски петролни рафинерии в опит да отслаби военните способности на Москва и да намали приходите ѝ от енергийния сектор, посочва Ройтерс.

Украинската Рада одобри за министър на отбраната Евген Хмара - свързват го с операция "Паяжина"

Украинската Рада одобри за министър на отбраната Евген Хмара - свързват го с операция "Паяжина"

На заседанието днес 312 депутати гласуваха в подкрепа на назначаването му, а двама бяха против

"Ловци на педофили" и в Германия - как невинни стават жертва

"Ловци на педофили" и в Германия - как невинни стават жертва

Журналисти в Германия разказват за каналите, в които тези групи се организират

Коментари (0)