15 Януари, 2026

Forbes: Кремъл лъже за присъствието на украински военнопленници на борда на Ил-76

Forbes: Кремъл лъже за присъствието на украински военнопленници на борда на Ил-76

Списъкът на пленените украинци, за които твърди, че са били в самолета, са и имената на военни, които Русия вече е разменила

Разпространената от режима в Москва информация, че в сваления предишния ден самолет Ил-76 е имало 65 украински военнопленници за договорена размяна, може да не отговаря на действителността. За това пише военният анализатор Дейвид Акс в своя статия за Forbes, предава УНИАН.

"Това може да е лъжа. Видеото от мястото на катастрофата не показва много тела. Съобщава се за списък на украински военнопленници, за които руснаците твърдят, че са били на Ил-76. Но той съдържа имената на пленени украински военни, които Русия вече е разменила “, отбелязва експертът.

Според него доказателствата най-вероятно сочат, че става дума за свалянето на легитимна военна цел, а не към случаен терористичен акт срещу украински военнопленници на собственото им правителство.

"Фактът, че украинските самолети могат да свалят вражески товарен самолет, летящ над Белгород, не трябва да изненадва никого. Харков е добре защитен от някои от най-добрите западни системи за противовъздушна отбрана в Украйна, които очевидно включва и една от трите батареи на американските ракети Patriot. (…) С други думи, руснаците трябваше да знаят, че е по-добре да не изпращат голям, но бавен транспортен самолет в зоната, застрашена от възможен ракетен удар“, обобщава експертът.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген