6 Август, 2026

Foreign Policy: Русия се стреми да попречи на трансфера на български ядрени реактори в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българският парламент трябва да се противопостави на руското влияние, като осигури предаването им, казва експерт

 Руски проксита разпространяват дезинформация с цел да блокират предаването на Украйна на два ядрени реактора от типа ВВЕР-1000, които България е закупила за отменения проект АЕЦ "Белене".

Това съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на статия на старши научния сътрудник от Foreign Policy Research Institute, д-р Стивън Бланк. Според експерта, кремълските пропагандисти твърдят, че енергоблоковете №3 и №4 на Хмелницката АЕЦ ще бъдат опасни при използването на американско ядрено гориво от компанията Westinghouse. В същото време самият Westinghouse потвърди след дълги оценки, че реакторите могат безопасно да работят с американското гориво и че инсталирането на оборудване на Хмелницката АЕЦ е напълно възможно. Очаква се процесът да се осъществи с техническата подкрепа на Westinghouse.

Бланк също така посочва, че Кремъл разпространява дезинформация, според която Украйна уж няма нужда от нови големи енергоблокове и че в страната липсват достатъчно подготвени специалисти за тяхната експлоатация. Според него и двете твърдения са неоснователни. Той подчертава, че в Украйна работят над 5000 висококвалифицирани ядрени специалисти, които могат да гарантират безопасната експлоатация на централата.

"Украйна има критична нужда от нови енергийни мощности заради руските атаки срещу нейната енергийна система. Завършването на Хмелницката АЕЦ ще помогне за компенсиране на загубите и ще намали зависимостта от внос на електроенергия, позволявайки на Украйна да стане нетен износител," подчертава експертът.

Бланк отбелязва, че този случай е част от по-широката хибридна война, която Русия води в Европа, и че българският парламент трябва да се противопостави на руското влияние, като осигури предаването на реакторите на Украйна.

Сподели:
Иран обмисля да налага глоби на кораби "нарушители" в Ормуз - в размер до 20% от стойността на товара им

Иран обмисля да налага глоби на кораби "нарушители" в Ормуз - в размер до 20% от стойността на товара им

Планът предвижда и забрана за всички плавателни съдове, принадлежащи на Съединените щати, Израел и "други враждебни държави"

Руски парашутист падна от 600 метра и загина по време на авиошоу край Москва

Руски парашутист падна от 600 метра и загина по време на авиошоу край Москва

На летище "Ватулино" е имало демонстрационни скокове за отбелязване на Деня на руските Въздушно-десантни войски

Еврокомисарят по миграцията: ЕС не може да разчита на съседите си за граничен контрол

Еврокомисарят по миграцията: ЕС не може да разчита на съседите си за граничен контрол

Докато граничният контрол зависи от добронамереността на една-единствена съседна държава, ЕС остава уязвим

Коментари (0)