2 Март, 2026

Тръмп покани и албанския премиер Еди Рама да участва в Съвета за мир в Газа

Тръмп покани и албанския премиер Еди Рама да участва в Съвета за мир в Газа

Еди Рама, снимка: EPA/BGNES

„Не бих могъл да бъда по-горд с Албания, с всичко, което постигнахме през тези години, като я превърнахме в различна Албания – достойна и уважавана по целия свят."

Министър-председателят на Албания Еди Рама съобщи, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп лично го е поканил да представлява Албания в Съвета за мир в Газа, предаде албанската агенция АТА, цитирана от БТА.

Рама подчерта, че Съветът за мир е нова международна организация, замислена от президента Тръмп, като Албания е поканена да бъде една от страните основателки, което е още едно забележително международно постижение - немислимо до преди няколко години.

„Не бих могъл да бъда по-горд с Албания, с всичко, което постигнахме през тези години, като я превърнахме в различна Албания – достойна и уважавана по целия свят, както никога досега, и без съмнение и с нивото, до което издигнахме стратегическото си партньорство със Съединените щати, след като бяхме поканени с изключително уважение и признателност от президента Доналд Тръмп да станем част от международен съвет, създаден и ръководен лично от него, и да работим заедно с него.“ - написа той в социалните мрежи.

В четвъртък президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви създаването на Съвет за мир за ивицата Газа.

Членове на Съвета ще бъдат дипломатически представители на различни страни. Бившият български министър на отбраната и външните работи и бивш пратеник на ООН за Близкия изток Николай Младенов ще бъде  върховен представител за ивицата Газа.

 

Сподели:

Коментари (0)

Ирански дрон удари военоморска база с френски сили в Абу Даби - избухна пожар

Ирански дрон удари военоморска база с френски сили в Абу Даби - избухна пожар

„Хангар на нашата военноморска база беше поразен при дронова атака, насочена срещу пристанището на Абу Даби“, написа френският министър на отбраната Катрин Вотрен в X

САЩ: Унищожихме щаба на иранските Революционни гвардии

САЩ: Унищожихме щаба на иранските Революционни гвардии

„Америка разполага с най-мощната армия на земята и КСИР вече няма щаб", обяви Централното командване на Съединените щати в официално изявление

Балканите след ескалацията около Иран: протести, предупреждения за пътуване и засилени мерки

Балканите след ескалацията около Иран: протести, предупреждения за пътуване и засилени мерки

В Атина премиерът Кириакос Мицотакис свика извънредно заседание на съвета по сигурността заради близостта на конфликта и наличието на американска база в Суда, Крит, където мерките са засилени