2 Юли, 2026

Франция е против използването на руски активи за военните разходи на Европа

Снимка: EPA/BGNES

"Би било в противоречие с международните споразумения, към които Франция и Европа са се присъединили.“

Задържането на замразени руски активи и използването им за финансиране на европейски военни разходи би било „в противоречие с международните споразумения“, каза министърът на икономиката Ерик Ломбар.

„Позицията на Франция е, че тези руски активи принадлежат по-специално на Централната банка на Русия“, посочи той за изданието France Info, цитирано от АФП. 

По думите му, „това не може да бъдат активи, които да бъдат завзети“, защото това „би било в противоречие с международните споразумения, към които Франция и Европа са се присъединили“.

Изземването на тези активи може да създаде „икономически прецедент“ и да накара инвеститорите да бъдат предпазливи, подчерта и френският министър по европейските въпроси Бенжамен Хадад.

Страните от ЕС вече използват печалбите от замразените руски активи, за да подпомагат въоръжаването на Украйна и финансирането на нейното следвоенно възстановяване - неочаквани приходи от 2,5 до 3 млрд. евро годишно. 

Засега обаче е изключена възможността за конфискуване на самите руски активи, главно по правни причини.

През декември миналата година ръководителят на европейската дипломация Кая Калас се изказа в полза на прякото използване на замразените руски активи.

По време на дебат във френското Национално събрание бившият министър-председател Габриел Атал и други депутати заявиха, че подкрепят конфискацията, която външният министър Жан-Ноел Баро изключи, позовавайки се на „твърде голям финансов риск“. /БГНЕС

Сподели:
Северна Македония купува противотанкови системи Javelin

Северна Македония купува противотанкови системи Javelin

Подписани са и договори за леко пехотно въоръжение, за безпилотни системи „Пума“ и „Рейвън“, оборудване за киберзащита

NASA се опитва да спаси уникална космическа обсерватория, която пада към Земята

NASA се опитва да спаси уникална космическа обсерватория, която пада към Земята

Ако мисията се провали, скъпият телескоп ще се разпадне и ще изгори в атмосферата

DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

Ще седне ли Путин на масата за преговори? На 28 юни руският президент за първи път публично призна, че в страната има недостиг на горива, като посочи за причина атаките с украински дронове.

Коментари (0)