27 Май, 2026

Френският самолетоносач "Шарл де Гол" се отправя към Средиземно море

Снимка: EPA/BGNES

Военноморските сили на Съединените щати заявиха, че ще ескортират танкери през Ормузкия проток, ако това се наложи, отбеляза американският президент Доналд Тръмп

Френският президент Еманюел Макрон обяви, че работи за създаването на коалиция, която да помогне за осигуряването на морския трафик, застрашен от ескалиращата криза в Близкия изток. Франция изпраща самолетоносача "Шарл де Гол" в Средиземно море.

Военноморските сили на Съединените щати заявиха, че ще ескортират танкери през Ормузкия проток, ако това се наложи, отбеляза американският президент Доналд Тръмп в "Truth Social", цитиран от Българската национална телевизия.

По думите на Макрон, Франция трябва да защити икономическите интереси, нарушени от конфликта между САЩ и Израел с Иран. Цените на петрола, газа и международната търговия са силно застрашени от разрастващия се конфликт.

Франция изпраща самолетоносача "Шарл де Гол" в Средиземно море. Френска фрегата вече e на път към Кипър. Допълнителни изтребители "Рафал", ПВО-системи и радари вече помагат на партньорите на Франция в Персийския залив.

Сподели:
ВСУ: Русия вече е на ръба на възможностите си и затова плаши дипломатите в Киев

ВСУ: Русия вече е на ръба на възможностите си и затова плаши дипломатите в Киев

За натрупването на нови ракетни запаси Кремъл се нуждае от време, пари, производствени мощности и компоненти, затова се опитва да компенсира ограниченията си чрез заплахи и всяване на паника

Financial Times: Зеленски пое инициативата, Путин и Тръмп останаха без козове

Financial Times: Зеленски пое инициативата, Путин и Тръмп останаха без козове

Съвременната геополитическа сцена е изправена пред безпрецедентна криза на стратегическото планиране

Русия се жалва: САЩ не издадоха виза на руски зам.-министър, за да присъства на заседание на ООН

Русия се жалва: САЩ не издадоха виза на руски зам.-министър, за да присъства на заседание на ООН

Небензя определи това като неспазване на американските задължения по силата на Споразумението за централата на ООН

Коментари (0)