6 Декември, 2025

Франция обвини паравоенната руска група „Вагнер“ в плячкосване на Мали

Франция обвини паравоенната руска група „Вагнер“ в плячкосване на Мали

Жан-Ив льо Дриан

"Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан обвини руската частна паравоенна организация „Вагнер“ в плячкосване на ресурсите на Мали, предаде Франс прес, цитирана от БНР. През последните седмици напрежението между военната хунта в страната и Париж се увеличи, включително по отношение на увереността, че европейските сили, разположени там са в състояние да се справят с джихадистите.

От американската армия оцениха броя на членовете на „Вагнер“ в Мали на стотици души, но от армията на управляващата върхушка заявиха, че това не е вярно. Бойците от групировката „Вагнер“ са „бивши руски войници, въоръжени от Русия и ползващи руска логистична подкрепа“, каза Льо Дриан и допълни: „В момента те се възползват от ресурсите на страната срещу защита на хунтата. Те разграбват Мали“. Според ООН и Франция групировката „Вагнер“ се е разположила също така и в Централно-африканската република.
Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."