3 Февруари, 2026

Франция опроверга манипулации на Кремъл: Никога не сме показвали готовност за преговори с Русия

Франция опроверга манипулации на Кремъл: Никога не сме показвали готовност за преговори с Русия

Франция опроверга поредните манипулативни внушения на Москва, отхвърляйки руските твърдения, че по време на снощния телефонен разговор между министрите на отбраната на двете страни Пориж е изразил готовност за диалог по въпроса за Украйна. Както и твърдението, че са били обсъждани възможни мирни преговори между Киев и Москва, предаде Ройтерс.

"Не, не е вярно", каза френски правителствен източник. "В нито един миг не сме показвали готовност за диалог по отношение на Украйна, нито за преговори или нещо подобно", категоричен е той.

Руското Министерство на отбраната съобщи снощи, че в разговор между френския министър Себастиан Льокорню и руския му колега Сергей Шойгу е била "отбелязана готовността за диалог по отношение на Украйна". Оттам добавиха, че като отправна точка за по-нататъшните обсъждания биха могли да послужат преговорите между Русия и Украйна през 2022 г. в Турция, които завършиха безрезултатно, посочва агенцията, цитирана от БТА.

От френското съобщение става ясно, че фокусът на разговора между двамата външни министри е бил свързан най-вече с нарасналата терористична заплаха след нападението в Москва, за което отговорност пое разклонението "Хорасан" на "Ислямска държава".

В информацията на Кремъл в разговора между двамата министри са били обсъждани всякакви идеи за организиране на среща за Украйна в Швейцария без участието на Русия, които биха били "безсмислени". Преди време Киев предложи да бъде свикана "световна среща на върха", но посочи, че Москва няма да бъде поканена на нея.

Френско-руските отношения се обтегнаха в последните месеци заради нарасналата подкрепа на Париж за Украйна, включително сключването на дългосрочно двустранно споразумение за сигурност и обещанието на Франция да изпрати на Украйна още крилати ракети с голям обсег, отбелязва Ройтерс.

Президентът Еманюел Макрон възприе по-твърд курс към Русия и се зарече, че Москва трябва да бъде победена. Той не изключи един ден в Украйна да се наложи да бъдат изпратени европейски военнослужещи, но даде ясно да се разбере, че Франция няма намерение да разпалва враждебни действия срещу Русия.

Руското военно министерство допълва, че Шойгу е предупредил колегата си Льокорню, че всяко "практическо изпълнение" на изявлението на Макрон за изпращане на войски в Украйна ще "създаде проблеми за Франция".

В съобщението на канцеларията на Льокорню за разговора се посочва, че френският министър е потвърдил, че Франция осъжда "военната агресия" на Русия срещу Украйна.

"Франция ще продължи да подкрепя Украйна, колкото дълго и усилено е необходимо", се казва в изявлението.

Шойгу, както се посочва в руското съобщение, е повторил твърдението на Москва за украинска следа в извършеното миналия месец клане в концертна зала край столицата на Русия. Но Париж има друго мнение по темата, като обвини Москва, че постоянно разпространява фалшива информация, а тази седмица обяви, че ще предложи ЕС да санкционира руски граждани, замесени в разпространение на дезинформация.

Сподели:

Коментари (0)

Стартира делото срещу сина на норвежката принцеса, обвинен в нападение и заплахи

Стартира делото срещу сина на норвежката принцеса, обвинен в нападение и заплахи

29-годишният мъж, роден от връзка на майка си преди брака ѝ с престолонаследника Хокон, трябва да отговаря по 38 обвинения, за които е предвидено наказание до 16 години лишаване от свобода,

Датчаните масово отписват САЩ като съюзник след заплахите за Гренландия

Датчаните масово отписват САЩ като съюзник след заплахите за Гренландия

Безпрецедентен срив в доверието - едва 17% от датчаните все още виждат в САЩ партньор, докато напрежението около арктическата територия и НАТО изправят трансатлантическия съюз пред криза

Шок и паника в Гренландия: Хората купуват оръжие, генератори и оборудване за оцеляване на острова

Шок и паника в Гренландия: Хората купуват оръжие, генератори и оборудване за оцеляване на острова

Инуитите не искаме да бъдем американци, казва една от най-разпознаваемите фигури в политическия живот на „Зелената земя“