5 Август, 2026

Франция създаде проблем за "Северен поток" 2

Франция създаде проблем за "Северен поток" 2

Ние просто настояваме за гаранции за сигурността на Европа и Украйна", обясни френски дипломатически източник

Един от големите енергийни проекти на Русия в Европа "Северен поток" 2 се натъкна на ново препятствие днес.

Франция обяви, че ще подкрепи промяна в европейската директива, така че така нареченият "Трети енергиен пакет" да бъде приложен не само върху вътрешния пазар, но и върху бъдещия газопровод през Балтийско море.

Заради френската позиция Германия е на път да изгуби блокиращия глас в решенията на Съвета, отбелязва агенция Ройтерс, цитирана от БНР.

Франция "не е нито за, нито против Северен поток" 2. "Ние просто настояваме за гаранции за сигурността на Европа и Украйна", обясни френски дипломатически източник, цитиран от агенция Франс прес.

В същото време германският канцлер Ангела Меркел отново защити газопровода. Няма да изпаднем в енергийна зависимост от Москва, защото ще разнообразиме източниците си, каза тя в Братислава, където се срещна с лидерите на страните от Вишеградската четворка:

„Германия ще разшири мрежата си от терминали за втечнен газ. Русия е източник на синьо гориво още от времето на Студената война и ще продължи да бъде, без да изпадаме в едностранна зависимост от нея“.

Сподели:
Тихи рокади: Иван Демерджиев подмени шефовете на МВР, доведени от тандема Дечев-Кандев

Тихи рокади: Иван Демерджиев подмени шефовете на МВР, доведени от тандема Дечев-Кандев

Въпреки оценката, която беше дадена на МВР по време на изборите, сега отново има пренареждане в областните дирекции на силовото министерство

Сигналът за Пеевски влезе в дневния ред на Сметната палата

Сигналът за Пеевски влезе в дневния ред на Сметната палата

След като разгледа всички приложени към сигнала данни, институцията трябва да прецени дали има основания да образува производство за проверка на евентуален конфликт на интереси

Опасно горещо време днес, жълт код е обявен за 24 области в страна

Опасно горещо време днес, жълт код е обявен за 24 области в страна

Подходящо както за почивка край морето, така и за излети в планините, където единствено може да намерите прохлада

Коментари (0)