Френският регулаторен орган даде зелена светлина
На 7 май френският регулаторен орган за ядрена безопасност даде зелена светлина за пускането в експлоатация на ядрен реактор от следващо поколение EPR в Нормандия, около 12 години по-късно от първоначално планираното.
Разрешението от страна на регулатора ASN означава, че реакторът във Фламанвил, разположен на Ламанша в Нормандия, може да бъде зареден с гориво и да започне изпитания през следващите месеци, съобщи за АФП заместник-директорът на агенцията Жулиен Колет.
Тъй като френското правителство иска да изгради 14 нови ядрени реактора, развитието е добре дошло за държавната енергийна компания EDF, след като множество проблеми удължиха строителството до 17 години и доведоха до огромни преразходи на бюджета.
EDF се надява реакторът да заработи на пълна мощност до края на годината.
Разработеният от Франция проект за европейски реактор под налягане, стартирал през 1992 г., е предназначен за възобновяване на ядрената енергетика в Европа след катастрофата в Чернобил през 1986 г. в Съветска Украйна и се рекламира като предлагащ по-ефективно производство на енергия и по-добра безопасност.
Изграждането на реактора във Фламанвил обаче е съпътствано от многобройни проблеми, тъй като преди него са пуснати в експлоатация реактори с подобен дизайн в Китай и Финландия.
Той ще бъде единственият от този тип, построен във Франция, тъй като новите проекти са за опростена версия на EPR2. /БГНЕС
Още от Свят
САЩ нанесоха серия удари по Иран
Според CENTCOM ударите са били отговор на атаките на Иран срещу три търговски кораба, преминаващи през Ормузкия проток
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл