25 Февруари, 2026

Фридрих Мерц: Германия няма да се примири с търговските тарифи на Тръмп, Илон Мъск да си знае мястото

Фридрих Мерц: Германия няма да се примири с търговските тарифи на Тръмп, Илон Мъск да си знае мястото

Мерц ще говори с Тръмп за митата / снимка x.com/_FriedrichMerz

"Не одобрявам опитите на хора от орбитата на Тръмп да се намесват пряко в изборите в Германия," подчерта политикът


Кандидатът за следващ канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че ще заеме по-твърда позиция относно трансатлантическите отношения. В интервю за Berliner Morgenpost той изрази загриженост за политическото влияние на американския милиардер Илон Мъск преди националните избори в Германия на 23 февруари, съобщава Politico.

Мерц заяви, че планира да повдигне пред Доналд Тръмп въпроса за подкрепата на Мъск към крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD).

"Имам ясна позиция по този въпрос и ще я споделя с него: не одобрявам опитите на хора от орбитата на Тръмп да се намесват пряко в изборите в Германия," подчерта политикът.

Мъск и подкрепата му за AfD

Изданието припомня, че от началото на предсрочната кампания Мъск открито подкрепя AfD – той е публикувал положителни коментари за партията в социалната мрежа X, провел е интервю на живо с лидера ѝ Алиса Вайдел и е критикувал традиционните мейнстрийм партии.

Германското правителство обвини Мъск в намеса в изборите и в нормализиране на екстремизма.

Търговските тарифи – ключова тема в разговорите с Тръмп

Освен намесата на Мъск, друг важен въпрос за Мерц е търговията. Той заяви, че Германия няма да се примири с тарифите, които Тръмп възнамерява да наложи върху европейски стоки.

"Няма да приемем тарифи, наложени по политически причини. Ако Тръмп направи това, Европа трябва да реагира. Не искам търговска война, но ако се наложи, ще се защитим със собствени тарифи," каза Мерц.

Подкрепата за Украйна

Мерц коментира и възможността САЩ да намалят подкрепата си за Украйна.

"Надявам се, че няма да стигнем до такава ситуация. Трябва да убедим американското правителство, че подкрепата за Украйна е в техен собствен интерес," заяви той.

Политикът подчерта, че първият му разговор с Тръмп ще се проведе във формат на "открита дискусия".

Сподели:

Коментари (0)

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Във Въздушните сили на ВСУ тези боеприпаси вече са адаптирани за пускове от съветските изтребители МиГ-29

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на „Продължаваме промяната" по повод протеста, който се организира довечера

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

„Пълзяхме през стъкла и дим“: Как жители на Киев оцеляха след атака с Шахед-и

Две семейства в киевска многоетажна сграда описват моментите след като удар от дрон превръща сградата им в огнена стихия – и как овладяната емоция и бързата мисъл са им помогнали да оцелеят