16 Декември, 2025

FT: Гневът на Тръмп към Путин достигна критична точка, но има проблем за Украйна

FT: Гневът на Тръмп към Путин достигна критична точка, но има проблем за Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разочарованието му е голямо, но въпреки критиките към Москва, експерти посочват, че САЩ не заемат ясна позиция в подкрепа на Украйна, а Зеленски остава възприеман като пречка за мирно споразумение

Последните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп относно Русия подчертават, че разочарованието му от руския лидер Владимир Путин и нежеланието му да направи отстъпки в преговорите за прекратяване на войната са достигнали повратна точка. Както пише Financial Times, гневът на Тръмп свидетелства за значителна промяна в тона на Белия дом, но това все още не означава, че той се накланя към проукраинска позиция.

„Сега сме по-близо от всякога до приемане на нови финансови мерки или оказване на нов натиск върху Путин в цялата история на тази администрация“, казва Кристин Берзина, управляващ директор на Германския фонд „Маршал“ в САЩ.

Въпреки това, макар и силните изявления на Тръмп по адрес на Путин да отслабват опасенията, че Белият дом напълно ще се откаже от Украйна, експертите отбелязват, че те не означават непременно дълбок завой в полза на Киев.

„Това е предупредителен изстрел по адрес на Русия и Путин. Но това не означава, че САЩ внезапно ще станат голям съюзник и поддръжник на Украйна или че ще играят по-значима роля, отколкото досега“, казва Макс Бергман от Центъра за стратегически и международни изследвания.

В Европа също отбелязват, че макар реториката на Тръмп да е създала известни надежди за потенциална промяна в отношението му, засега няма реални доказателства, че Белият дом заема по-прокиевска позиция.

„Западните съюзници на Украйна все още смятат, че Тръмп е склонен да разглежда Путин като основен партньор за преговори при всяко евентуално споразумение, а Зеленски – като основна пречка за постигането на реален мир“, посочват официални лица.

Те добавят, че макар системите Patriot да са от решаващо значение за способността на Украйна по-добре да защитава своите войски и градове, това няма да ѝ позволи да нанася по-сериозни ответни удари по Русия, нито ще промени цялостната динамика на войната.

„Има известно прекомерно вълнение, предизвикано от промяната в тона“, казва един от източниците. „Но не виждаме това да води до сериозни действия.“

Тръмп и Русия
По-рано Тръмп в интервю за NBC отново критикува Владимир Путин за продължаващите руски нападения срещу Украйна. Той заяви, че е разочарован от Русия и че в понеделник ще направи „важно изявление“.

Според експерти изглежда, че Тръмп най-сетне е осъзнал, че е бил изигран от руския „добричък човек“, и сега възнамерява да заеме по-твърда позиция спрямо Русия. Но, както пише анализаторът на Politico Джейми Детмър, преговорната тактика на Тръмп, която добре е работила в бизнеса, не дава резултат с Путин.

Сподели:

Коментари (0)

Руската станция „Радио на Страшния съд“ предаде серия зловещи съобщения, Европа се опасява от война

Руската станция „Радио на Страшния съд“ предаде серия зловещи съобщения, Европа се опасява от война

Експертите обаче предполагат, че UVB-76 е свързана със стратегическото военно командване на Русия, възможно за изпращане на секретни заповеди към въоръжените сили на страната или към агенти,

Зеленски призна дали САЩ изискват от Украйна изтегляне от Донецка област

Зеленски призна дали САЩ изискват от Украйна изтегляне от Донецка област

Той също така подчерта, че продължава обсъждането относно гаранциите за сигурност за Украйна.

MI6: Путин изнася хаос , пренаписва правилата на конфликтите

MI6: Путин изнася хаос , пренаписва правилата на конфликтите

Съюзниците на Киев се опитват да засилят подкрепата за Украйна на фона на натиска от Вашингтон за бързо приемане на мирно споразумение