8 Април, 2026

FT: Рязък завой в българската политика дава надежда за разширяване на ЕС

FT: Рязък завой в българската политика дава надежда за разширяване на ЕС

ГЕРБ ще гласува за започване на преговорите между РСМ и ЕС

Рязък завой в политиката на България дава надежди за разширяване на Европейския съюз. Основната опозиционна партия в България вече обяви, че ще подкрепи премахването на ветото на страната върху началото на преговорите за присъединяване на РСМ към ЕС, което може да предвещава значителен пробив в застоялия процес на разширяването на блока в Западните Балкани. Това пише в свой анализ Financial times.

Бойко Борисов, бивш български министър-председател, обяви, че неговата дясноцентристка партия ГЕРБ ще гласува за започване на преговорите на РСМ с ЕС. Ако бъде приет от българския парламент, този ход ще отключи и преговорите за членство на Албания. Лидерите на страните от Западните Балкани и ЕС ще се срещнат четвъртък сутринта.

„Това е най-правилното решение за бъдещето на Балканите, ЕС и България“, каза Борисов. „Няма да останем от тъмната страна на Евразия, няма да допуснем путинизация“, допълни бившият премиер, визирайки влиянието на руския президент Владимир Путин в Източна Европа.

ГЕРБ и правителството, обаче, се скараха дали Министерският съвет или Народното събрание трябва да поемат инициативата за вдигане на ветото. България гледа с лошо око на членството на Северна Македония в ЕС, и коалиционните партньори на Кирил Петков подозират, че ГЕРБ се опитва да постави политически капан.

Европейските лидери се опасяват, че продължаващото забавяне на разширяването на ЕС ще създаде политическа нестабилност в Западните Балкани и разочарование от одобрението на Брюксел за западната ориентация на региона, което може да бъде използвано от Русия.

ЕС обвърза кандидатурите за членство на Северна Македония и Албания: първата е страна-кандидатка за членство в ЕС от 2005 г. без никакъв напредък в преговорите за присъединяване, въпреки че отговаря на много от изискванията за членство в блока, главно поради възраженията относно изразяването на национална идентичност на новата страна първо от Гърция, а след това от България.

По-широката позиция на ЕС към разширяването на изток се промени след инвазията на Путин в Украйна.

Решението да се подкрепи вдигането на ветото от страна на България бележи обратен завой в политиката на Борисов, чието правителство блокира преговорите със Северна Македония през 2019 г. в спор за тълкуването на историята на Балканите от бившата югославска страна.

В допълнителен знак на оптимизъм относно потенциален пробив в преговорите, Северна Македония, Албания и Сърбия вече обявиха, че ще участват в срещата на върха в Брюксел в четвъртък с лидерите на ЕС. Във вторник те заплашиха, че няма да присъстват на срещата заради позицията на България.

След успешния вот на недоверие на правителството на Петков, обаче, позицията по вдигане на ветото остава неясна, допълва изданието./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Марк Рюте на крака при Тръмп след примирието с Иран

Марк Рюте на крака при Тръмп след примирието с Иран

Срещата е планирана и с държавния секретар Марко Рубио, и министъра на отбраната Пит Хегсет

Генералният секретар ООН приветства прекратяването на огъня между САЩ и Иран

Генералният секретар ООН приветства прекратяването на огъня между САЩ и Иран

Антонио Гутериш изрази благодарност и на Пакистан, и други посреднци за съдействието им за установяване на прекратяване на огъня

Москва злорадства: Иранската криза оголи слабостта на НАТО и разклати съюза със САЩ

Москва злорадства: Иранската криза оголи слабостта на НАТО и разклати съюза със САЩ

Иранската криза засилва геополитическото напрежение, разкрива разломи между Запада и САЩ и според Кремъл носи стратегически и икономически дивиденти за Русия