Много европейски политици не вярват, че Русия е готова да се съгласи на примирие с Украйна. Още повече – Владимир Путин иска да завладее Одеса, за да лиши Украйна от достъп до главното ѝ морско пристанище. Това пише Financial Times, позовавайки се на висш държавен служител.
По думите му, Путин вярва, че Одеса уж била „исторически руски град“. Служителят заявил пред журналисти, че за руския президент превземането на града е основната цел на войната срещу Украйна.
Изданието подчертава, че едно от основните постижения на срещата на върха на НАТО в Хага е, че Алиансът отново се е фокусирал върху възпирането на Русия. Съюзниците също така са се договорили да увеличат разходите за отбрана, което облекчава напрежението между Европа и САЩ.
Освен това президентът на САЩ Доналд Тръмп се е срещнал с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на срещата в Хага. Според изданието срещата е преминала добре.
Въпреки това, макар на дипломатическо равнище Украйна да се представя по-добре, войната очевидно се развива неблагоприятно, отбелязва изданието. Някои лидери на НАТО се опасяват, че до есента ситуацията на фронта може сериозно да се влоши – нещо много по-съществено от всякакви хартиени ангажименти в последното комюнике на Алианса.
Според военни оценки, с които Financial Times разполага, и руските, и украинските въоръжени сили се доближават до точката на изтощение. Въпреки това Русия вероятно ще може да поддържа сегашното ниво на военни операции още около година, докато Украйна може да достигне границата на своите възможности още в следващите шест месеца, ако не получи значителна военна подкрепа.
Освен това, посочва се, че Украйна изпитва проблеми с числеността на войските. Анализаторите са единодушни, че Русия е загубила над един милион войници – убити или ранени – от началото на войната. Загубите на Украйна също са тежки.
Изданието подчертава, че Русия е засилила и въздушните удари срещу Украйна, което подкопава бойния дух на украинците. Без ясна представа за победа в страната може да се настани усещане за безнадеждност.
Няколко западни служители споделят пред FT, че Украйна може да изгуби още територии без допълнителна военна помощ. Те предупреждават за риск от „катастрофален провал“, ако украинската армия бъде доведена до предела на възможностите си и не получи засилена военна и финансова подкрепа от съюзниците.
Защо Путин бленува за Одеса
По-рано бивш служител на Службата за сигурност на Украйна и военен експерт Иван Ступак заяви, че руският диктатор Владимир Путин крои планове за превземане на Одеса, защото иска да отреже Украйна от достъпа ѝ до Черно море. Това също така ще помогне на Кремъл по-лесно да реши въпроса с руския анклав – непризнатото Приднестровие, което граничи с Одеска област.
Според Ступак Русия няма да успее да превземе Одеса. Той подчерта, че преди пълномащабното нахлуване подобен сценарий е изглеждал възможен, но днес това е изключително трудна задача за Москва.
faktor.bg


Коментари (0)