18 Април, 2025

FT: САЩ водят преговори сами със себе си, плановете на Тръмп търпят провал 

FT: САЩ водят преговори сами със себе си, плановете на Тръмп търпят провал 

Снимка: БГНЕС

Основният недостатък в подхода на американския президент е липсата му на разбиране за сложността на конфликта и убеждението, че може бързо да промени ситуацията

По време на разговора си с руския президент Владимир Путин във вторник Доналд Тръмп демонстрира увереност, че процесът по установяване на мир в Украйна напредва „с пълна сила“. Но тази позитивна оценка на ситуацията противоречи на реалността, пише Financial Times, цитирани от УНИАН.

„Остъпки без отстъпки“

По време на беседата Путин е отхвърлил искането на Тръмп за пълно прекратяване на огъня, за което САЩ се договориха с Украйна миналата седмица, като се е съгласил само на „ограничено примирие“ по отношение на атаките срещу енергийни и инфраструктурни обекти.

Резултатите от този разговор – втори след завръщането на Тръмп в Белия дом – показват, че той

изпитва сериозни трудности

 да реализира своето виждане за бърз мир в Украйна чрез споразумение, което да е приемливо както за Москва, така и за Киев.

Тръмп, който по време на президентската си кампания в САЩ миналата година многократно се самонаричаше „агент на глобалния мир“, сега се опитва да изпълни обещанията си относно Украйна.

Разговорът с Путин се е състоял само няколко часа след провала на споразумението за прекратяване на огъня в Газа, сключено между Израел и ХАМАС. Възобновяването на конфликта в Газа стана непосредствено след като САЩ нанесоха въздушни удари по обекти на хутите в Йемен и отправиха предупреждения към съюзниците на групировката в Иран.

„Тръмп не може да съвмести представата за себе си като изключителен преговарящ с мрачните реалности на тези конфликти. Персоналната роля, която той смята за централна в световна политика, просто не работи“,

 отбелязва Аарон Дейвид Милър, старши научен сътрудник във Фонда Карнеги за международен мир.

Разговорът с Путин също така е показал доколко ефективна е била кампанията на Тръмп за оказване на натиск върху Киев през последния месец – включително публичното му порицание към украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом – без това да е донесло реални лостове за влияние върху Москва.

Фиона Хил, бивш високопоставен съветник по руските въпроси в Съвета за национална сигурност на САЩ по време на първия мандат на Тръмп, коментира:

„Путин успя да направи малка отстъпка на Тръмп, без всъщност да отстъпва в нищо. Той не е отстъпил нито по едно от твърдите си условия за прекратяване на войната. В резултат на това САЩ водят преговори сами със себе си. Путин иска да спечели войната.“

Според съобщенията на Кремъл руският президент не се е отказал от нито едно от първоначалните си искания. Неговото съгласие временно да спре атаките срещу енергийната инфраструктура и да работи върху споразумение за морска сигурност в Черно море е по-скоро завръщане към предишни договорености, които Москва вече беше приела в рамките на конфликта.

„Резултатът не е изненадващ“

Тръмп се е опитал да постигне бързо споразумение, което е окуражило Путин, казва Александър Габуев, директор на Евразийския център Карнеги в Берлин.

„Тръмп направи много малко, за да изгради лостове за влияние върху Русия, но оказа сериозен натиск върху Украйна. Резултатът не бива да изненадва никого.“

В късното си интервю след разговора с Путин Тръмп е признал трудностите в преговорите.

„В момента има много оръжия, насочени едни срещу други. А прекратяването на огъня, без да се стигне до нещо по-конкретно, ще бъде трудно. Русия има предимство, както знаете.“

Високопоставени лица от администрацията на Тръмп и негови основни съюзници в Конгреса настояват, че той продължава поетия курс за постигане на външнополитическите си цели, дори ако това отнеме повече време, отколкото е обещавал по време на кампанията.

„Президентът Тръмп доказва, че е лидер, който казва това, което мисли, и прави това, което казва. Той ще сложи край на тази война, която продължава вече повече от три години“, пише специалният представител на Тръмп за Украйна Кийт Келог.

„Тръмп е нетърпелив“

Но според някои критици основният недостатък в подхода на Тръмп към външната политика е липсата му на разбиране за сложността на конфликта и убеждението, че може бързо да промени ситуацията.

„Преговорите за прекратяване на войните са изключително сложни и изтощителни – те изискват огромно търпение и креативност, за да се намерят относително приемливи компромиси“, коментира Макс Бергман, директор за Европа, Русия и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Украйна и САЩ подписаха меморандум за намерение по сделката за минералните ресурси

Украйна и САЩ подписаха меморандум за намерение по сделката за минералните ресурси

Документът е подписан онлайн от министъра на икономиката на Украйна – Юлия Свириденко, и американския министър на финансите Скот Бесънт

Русия атакува с подла тактика Херсон и Никопол, има  жертви и ранени

Русия атакува с подла тактика Херсон и Никопол, има жертви и ранени

Руснаците пускат управляеми бомби, след което нанасят удари с артилерия и дронове.

Разузнавателна информация: Китай доставя барут и артилерия на Русия

Разузнавателна информация: Китай доставя барут и артилерия на Русия

"Представители на Китай се занимават с производството на някои оръжия на територията на Русия“