5 Декември, 2025

Футболен турнир събра деца от България и РС Македония, благодарение на д-р Врабевски

Футболен турнир събра деца от България и РС Македония, благодарение на д-р Врабевски

В Банско в петзвездни условия се проведе третото издание на Приятелския футболен турнир на Фондация Българска Памет, в което участие взеха 100 младежи от България и РС Македония. Двудневното събитие се осъществи за пореден път по инициатива и с финансирането на д-р Милен Врабевски.

В предизвикателството за шампионската купа на Фондация Българска Памет се включиха деца на възраст 12-14 години, разделени на 10 отбора и в рамките на 5 и 6 юли изиграха 25 мача.

Съревнованието приключи с красиви гол изпълнения и спортсменско поведение от страна на всички участници. Футболните срещи се оказаха и чудесна предпоставка за нови приятелства между децата от двете държави, които заедно тренираха, играха и се забавляваха през целия ден.

Футболният турнир в Банско беше предшестван от друго мащабно събитие, финансирано от Фондацията и нейния основател – творческият проект „Малък Монмартър 2022“, в който деца от двете страни на границата прекараха заедно 5 дни в Пловдив и София и имаха възможност да нарисуват страхотни произведения на изкуството.

„Заедно с моя екип вече повече от 15 години не спираме да влагаме енергия и средства в образователни, спортни и творчески инициативи за младежи от българската диаспора. Търся всякакви причини децата ни да са заедно, независимо от коя страна на границата са. Това са бъдещи икономически мостове и най-важната предпоставка е „езикът свещен на моите деди...”, споделя д-р Врабевски.

След края на Приятелския футболен турнир предстоят проекти на Фондация Българска Памет в посока европейска интеграция на българската диаспора като „Социалната екология – модел за устойчиво европейско развитие през 21 век", „Предприемчивост и свързаност на младите хора на балканите чрез творчество и култура", „Откриване на силата в единството и споделените ценности чрез прилагане методите на проблемно- и ценностно-базираното обучение” и „Развитие на уменията на бъдещето сред младите, чрез проблемно-базирано обучение за по-конкурентна Европа”, съфинансирани по програма „Еразъм +“. Проектите целят да развият в участниците умения на бъдещето, както и предприемачески, социални и граждански компетенции.
Сподели:

Коментари (0)

Карлос Насар: Много държави ме чакат, но... Оставам да се състезавам за България

Карлос Насар: Много държави ме чакат, но... Оставам да се състезавам за България

„В момента Любо Пенев изпитва трудности… Ако слуша и гледа това – да знае, че го обичаме“, започна Насар.

България взе европейската титла по ускорен шахмат за жени

България взе европейската титла по ускорен шахмат за жени

Кръстева събра 7,0 точки след 11 изиграни партии по швейцарската система с 15-минутна контрола и още 10 секунди на изигран ход, като се нареди на 61-о място в откритата надпревара

Футболният ни съюз: С теб сме, Любо!

Футболният ни съюз: С теб сме, Любо!

Огромна вълна от съпричастност заля социалните мрежи. Футболисти, бивши играчи, ръководители на клубове и безброй фенове изразиха своята подкрепа и пожелания за бързо оздравяване на Любослав Пенев.