Държавните глави на Групата на седемте (Г-7) се договориха да засилят борбата срещу дезинформацията и киберпрестъпността, по-специално срещу хакерски дейности, използващи вируси, които незаконно криптират лични и корпоративни данни, след което хакерът изисква откуп, за да ги декриптира. За това написа в Туитър ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която участва в тридневната среща на върха.
"Нуждаем се от силен, унифициран отговор на киберпрестъпността, особено по отношение на рансъмуера. Договорихме се да засилим обмена на информация и да осигурим по-тясна координация на полицейските разследвания и дипломатическите мисии", пише тя.
"Европа се бори с дезинформацията всеки ден. В епоха на чужда намеса и манипулиране на информацията лидерите на Г-7 ще засилят нашата работа с глобални партньори (имайки предвид медиите, социалните мрежи и други цифрови платформи)", каза главата на европейския Комисията.
Тя също така добави, че страните от Г-7 ще популяризират „споделена визия за цифровия свят“ и ориентирана към хората цифрова икономика.
"Това означава защита на демокрацията, върховенството на закона, правата на човека и свободата на изразяване - онлайн и офлайн", каза председателят на Европейската комисия. /БГНЕС, ТАС
![Г-7 се договориха да засилят борбата срещу дезинформацията и киберпрестъпността](/static/downloads/uploads/Images_3/G/g-7.png)
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца