16 Ноември, 2025

Земетресение в Тайван - най-мощното от 25 г. насам, има жертви

Земетресение в Тайван - най-мощното от 25 г. насам, има жертви

Малко преди 9:00 ч. японско време

На 3 април Тайван бе разтърсен от земетресение с магнитуд 7,2 по Рихтер - най-силният трус, който е удрял острова от поне 25 години насам, при което загина един човек, десетки бяха ранени и бе отправено предупреждение за цунами в Южна Япония и Филипините, което по-късно бе отменено.

Най-малко четирима души загинаха и близо 60 бяха ранени. Повредени са десетки сгради.

Длъжностни лица предупредиха за още трусове през следващите дни.

Най-малко 26 сгради са се срутили в слабо населения източен окръг Хуалиен, където е бил епицентърът. Около 20 души са в капан, а спасителните работи продължават.

Тайванските телевизионни станции показаха кадри на опасно наклонени сгради в Хуалиен, където земетресението удари в морето около 8 ч. сутринта местно време (00:00 GMT), докато хората са тръгвали за работа и на училище.

Според Централната метеорологична администрация на Тайван трусът е бил с дълбочина 15,5 км.

Японската метеорологична агенция съобщи, че няколко малки вълни цунами са достигнали части от южната префектура Окинава, а по-късно понижи предишното предупреждение за цунами до предупредително. Според нея земетресението е било с магнитуд 7,7.

"Земетресението е в близост до сушата и е плитко. Усетено е в целия Тайван и на крайбрежните острови", заяви У Чиенфу, директор на сеизмологичния център на Централното метеорологично управление в Тайпе.

Изглежда, че строгите строителни разпоредби и информираността за бедствията са предотвратили голяма катастрофа за острова, който редовно е засегнат от земетресения, тъй като се намира близо до пресечната точка на две тектонични плочи.

У заяви, че земетресението е било най-силното от септември 1999 г., когато трус с магнитуд 7,6 по Рихтер отне живота на около 2400 души и стана най-смъртоносното природно бедствие в историята на острова.

Трима души, които рано сутринта се разхождали по хълмовете около града, са били премазани до смърт от разлюляни от земетресението камъни.

Отделно от това шофьор на камион загина, когато автомобилът му беше ударен от свлачище, докато се приближаваше към тунел в района.

Социалните мрежи бяха залети от видеоклипове и снимки от цялата страна, на които се вижда как сградите се люлеят при земетресението.

По местната телевизия бяха показани драматични кадри на многоетажни постройки в Хуалиен и на други места, които се наклониха след края му, а склад в град Ню Тайпе се срути.

Местните телевизионни канали показаха как булдозери разчистват камъни по пътищата към Хуалиен, крайбрежен град с около 100 000 души население, който е откъснат от планината заради свлачища.

Президентът Цай Инг-уен призова местните и централните правителствени агенции да се координират помежду си и заяви, че националната армия също ще окаже подкрепа.

Националната агенция за пожарна безопасност потвърди броя на загиналите, като добави, че близо 60 души са били лекувани от наранявания, свързани със земетресението. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Защо милиардерът Андрей Бабиш все още не е премиер на Чехия

Защо милиардерът Андрей Бабиш все още не е премиер на Чехия

„Бабиш не може да обясни на обществеността как смята да се справи с конфликта на интереси, тъй като реално решение няма. Той би могъл да продаде своята бизнес империя, но това би отнело месеци, ако не и години.“

Разкрития на "Грийнпийс": Преработен уран от Франция стига до Русия

Разкрития на "Грийнпийс": Преработен уран от Франция стига до Русия

Активисти на организацията са заснели товаренето на около 10 контейнера с радиоактивни обозначения на товарен кораб в пристанището Дюнкерк.

Делфин се влюби във Венецианската лагуна, наложи се да бъде спасен принудително от опасния морски трафик

Делфин се влюби във Венецианската лагуна, наложи се да бъде спасен принудително от опасния морски трафик

Венецианци му дадоха и име - Мимо. Очевидно обичта е взаимна. Но се наложи океанолози и полицаи да го изведат от лагуната, за да запазят здравето му.