ЕС и АСЕАН са стратегически партньори, а сътрудничеството ни е основано на споделени ценности и принципи, сред които основания на правила международен ред.
Това заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел. Тя участва в Министерската среща ЕС-АСЕАН и Министерския форум за сътрудничество с Индийско-тихоокеанския регион, които се проведоха в Брюксел. Целта на конференциите е министрите на външните работи на ЕС да обсъдят с партньорите от региона справянето с регионални и глобални предизвикателства.
„ЕС и АСЕАН са стратегически партньори, а сътрудничеството ни е основано на споделени ценности и принципи, сред които основания на правила международен ред. Важен е регулярният диалог за намиране на решения на общите предизвикателства. В същото време трябва да работим заедно, за да насърчим свързаността и създадем повече партньорства в сферата на дигитализацията. За да се справим с предизвикателствата на новата вълна от дълбоко технологични иновации е необходимо по-тясно сътрудничество в сферата на иновациите и подкрепа за талантите." - заяви Мария Габриел.
Тя участва и в Министерския форум за сътрудничество с Индийско-тихоокеанския регион. "В динамично променящия се свят, България и ЕС отчитат важността на региона, както е заложено в Стратегията на ЕС за сътрудничество в Индийско-тихоокеанския регион", коментира още вицепремиерът. Тя наблегна на свързаността, инвестициите в уменията, науката и иновациите и подкрепата за малките и средни предприятия. "Партньорствата и международното сътрудничество са шанс за намиране на общи решения." - заключи Мария Габриел.
По време на форума българският външен министър се срещна и с виетнамския си колега Буй Тхан Сън. /БГНЕС
Още от Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре