Страховете за демографска катастрофа се разминават през последните години с тенденцията за раждаемостта, която е възходяща
Социалният министър Борислав Гуцанов изпадна днес в смотаняшка ситуация по БНТ, коментирайки темата за ниската раждаемост у нас. Известният социалист, претендиращ за компетентност в социалната сфера демонстрира, че бърка между коефициент на раждаемост и коефициент на тотална плодовитост. Гафът на министъра бе уловен от социолога Цветозар Томов.
На страницата си във фейсбук той коментира:
„Току-що министър Гуцанов каза по БНТ буквално следното: "Нашият коефициент на раждаемост е 1,78". После обясни, че това било демографска катастрофа. Някой е трябвало на него да му обясни поне две неща: първо, коефициентът на раждаемост е нещо съвсем различно от коефициента на тотална плодовитост в България, който всъщност Гуцанов цитира. И второ: 1,78 е един от най-високите коефициенти на тотална плодовитост в Европа (средният в ЕС е около 1,5). Освен това тенденцията в последните години е възходяща. Изобщо, демографската криза в България е в по-голяма степен свързана с миграцията извън страната, както и с много ниската раждаемост в края на миналия век и началото на този, поради което жените във фертилна възраст са твърде нисък относителен дял от населението на страната.“
Още от Смотаняци
Ивелин Михайлов: 100% оставам в политиката, богати любовници ще ме издържат вече
Лидерът на „Величие“ твърди, че проектът "Исторически парк" е подложен на целенасочен натиск от години, а формацията му е атакувана, защото отказва политически договорки
Калина Андролова: Цялата власт е в кръга на първия слуга на Радев, ще изтъргува и златните зъби на баба си
"Румен Радев няма стратегия, и никога не е имал! ", смята анализаторката
Тръмп се хвали, че Мелони го помолила за снимка, тя: „Честно казано съм изумена“
Тя посочи,че коментарите му са напълно измислени и че Тръмп действа с много по-голямо уважение към враговете на Запада, отколкото към стари, установени съюзници