5 Декември, 2025

"Галъп" за обществените нагласи: 58% от българите искат кабинетът да си ходи, 32% са против

"Галъп" за обществените нагласи: 58% от българите искат кабинетът да си ходи, 32% са против

6% твърдят, че вече са ходили на протест срещу правителството. Този дял условно се равнява на около 300 хиляди души. 36% казват, че тепърва биха участвали в протест срещу правителството. В протест в подкрепа на правителството казват, че биха участвали 8%, а че вече са участвали казват 2%.

Данните са от независим експресен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен на 13 юли сред 700 души. В тях обаче се съдържа известна декларативност, което не значи, че не ги прави сравнително добър ориентир за величината и профила на протестите и протестния потенциал. 

Съществена част от деклариращите, че протестират, са млади хора. В София протестният потенциал е по-висок. В останалата част на страната е очаквано по-малък и това вероятно се дължи на повече страх. Но събитията показват, че настъпва промяна. В София към момента на изследване са протестирали около 10%, което би могло да означава и около 150 хиляди души. 

58% приемат, че е нужна оставка на правителството, 32% са против. Останалите не могат да преценят.

Данните възпроизвеждат и традиционната структура на мненията при въпрос за доверие в правителството. В същото време обаче тези данни показват, че стабилизацията на имиджа на правителството около ситуацията с коронавируса е била по-скоро временна и е отложила действието на по-дълбоки процеси.

Като че ли навсякъде по света, през първите 3 месеца, разпространението на Ковид-19 консолидира властта навсякъде и премахна партийността от съзнанието, а сега започва обратният процес – настроения за промяна. Това вече бе регистрирано в Германия, Франция и други страни.

Сондажът е проведен чрез телефонен панел. Абсолютна максимална грешка 3.7 при 50% дялове. 1% от извадката е приблизително равен на около 55 хиляди души.

 
Сподели:

Коментари (0)

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Кметът на Враца: Протестът на "умните" и "грамотните" вАзрожденци разплака децата ми

Калин Каменов обеща да подаде сигнал в прокуратурата и да заведе дело за издевателствата над семейството му

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

"Ако има вот на недоверие, ще има един ден за дебати, после за гласуване, така процедурата по бюджета ще бъде отпратена чак към Коледа и Нова година", заяви лидерът на партията Бойко Борисов