Хората по света поставят националните интереси на първо място и не са убедени в ефективността на международните санкции, показва международно изследване на "Галъп интернешънъл", проведено в 58 страни. Последното глобално проучване показва, че гражданите по света решително предпочитат националните интереси - 70% пред международното сътрудничество и глобализацията - 21%, съобщават от агенцията.
В Африка - 87% отговарят, че националните интереси са за предпочитане пред международното сътрудничество, В Близкият изток - 78% и в Латинска Америка - 75% подкрепят националните приоритети. 92% от етиопците пък са най-големи привърженици на национализма. На другия край на скалата е само Япония, където мнозинството предпочита интернационализма - 42% пред национализма (30%).
В ЕС двама от трима гласоподаватели обръщат гръб на глобализацията и подкрепата за нея е по-висока от 30% само във Финландия и Германия. Проучването проведено сред 45 935 пълнолетни граждани на 57 страни, показва, че светът не вижда санкциите като ефективен инструмент за постигане на промени в политиката. Почти всеки втори - 47% смята, че санкциите не предизвикват промяна, а един от всеки трима души (33%) твърди, че санкциите успяват. Мненията обаче се различават в отделните страни - в Саудитска Арабия (65%), Индия (59%) и Бразилия (55%) хората са по-благосклонни към механизма на санкциите. Европейските граждани са най-критични по отношение на санкциите - 52% твърдят, че са неефективни и не предизвикват промяна), а Австрия, Франция и Германия са водещи в това отношение - около две трети от избирателите в тези страни не са убедени, че санкционирането на страни като Китай и Русия носи положителни резултати.
За българите, националните интереси са на първо място. Мнозинство от 81% от пълнолетните български граждани смятат, че националните интереси на страната са на първо място. Едва 9% от интервюираните смятат, че глобализацията е по-важна. Останалите нямат мнение.
Данните от България сочат, че страната влиза в рамките на световните тенденции. България е в първите десет по националистически настроения. Пред нас са Етиопия, Албания, Саудитска Арабия, Сърбия, Нигерия, Индонезия, Република Корея и Еквадор. България е сред страните с ниски дялове на доверие към санкциите. След нас се нареждат обаче страни като Швейцария, Германия, Франция и Австрия, които в по-голямата си част смятат санкциите за неефективни.
![Изследване сочи: България е в първата десетка по националистически настроения](/static/downloads/uploads/Images_3/Z/zname_bulgaria.jpg)
81% от гражданите смятат, че националните интереси на страната са на първо място
Фактор Фактор
Още от България
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"