12 Май, 2026

"Галъп": На балотажа - по-слаба избирателна активност

"Галъп": На балотажа - по-слаба избирателна активност

Днес в страната се провежда вторият тур на местните избори.

Избирателната активност в страната към 09:00 часа е слаба. По данни на "Галъп интернешънъл" между 1.1 и 1.5% от българите са отишли до урните.

В трите най-големи града у нас тя е:

София - 1,3%; Пловдив - 1,2%" Варна - 1,5%.

На 29 октомври се проведоха местните избори в страната. На първи тур бяха избрани кметове само в осем областни града. В останалите 19 области ще се проведе балотаж. Включително в най-големите София, Пловдив и Варна.

За да бъде избран за кмет, кандидатът трябва да получи повече от 50% от вота на гласувалите в съответното населено място. Ако на първи тур никой от кандидатите не успее да събере нужната подкрепа, изборите отиват на втори тур - т.нар. балотаж. В него участие взимат само двамата претенденти с най-високи резултати от първото гласуване.

В четири кметства пък ще има балотаж с трима кандидати, тъй като вторият и третият са с еднакъв брой гласове - това са кметство Сухозем, Драгаш Войвода, Добрина и Васильово.

По данни на Централната избирателна комисия на втори тур ще се избират още 451 кметове на кметства и 31 кметове на райони, като последните са само в София, Варна и Пловдив.

По-рано тази седмица зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева обяви, че на вота ще се гласува в около 7250 секции, като в 5900 секции това ще става с машина.

Сподели:

Коментари (0)

Областният управител Тодева подписа замяна на терени в полза на образователния център „Лозенец“

Областният управител Тодева подписа замяна на терени в полза на образователния център „Лозенец“

Целта е била да се запази целостта на двора на центъра

Рекорд: Първа министерска оставка в кабинета на Радев 4 дни след полагането на клетва

Рекорд: Първа министерска оставка в кабинета на Радев 4 дни след полагането на клетва

Поста зам.-министър на образованието напуска Ася Панджерова след като стана ясно, че същата е била в конфликт на интереси, свързан с програмата "Еразъм +"

“Демократична България” очаква реформаторски закон за съдебната власт, а не технически за избор на ВСС

“Демократична България” очаква реформаторски закон за съдебната власт, а не технически за избор на ВСС

Надежда Йорданова обяви, че ДБ ще подкрепи на първо четене законопроектите на ПБ и ПП и особено наблегна на предложения в тях, в които има сходство с предложенията на двете политически формации