5 Декември, 2025

Гърция приема закон срещу „инвазията от Северна Африка“: мигранти от Либия

Гърция приема закон срещу „инвазията от Северна Африка“: мигранти от Либия

Снимка: архив

„Взехме трудното, но абсолютно необходимо решение да спрем временно разглеждането на молбите за убежище на лица, пристигащи по море от северноафрикански страни“, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис

Гърция подготвя тримесечно замразяване на молбите за убежище от мигранти, пристигащи с лодки от Северна Африка, за да спре вълната от Либия, която правителството определи като „нашествие”.

Консервативните депутати, които са с парламентарно мнозинство, се очаква да одобрят спешно законодателство, с което се налага временната забрана, позволяваща на властите да задържат търсещите убежище в лагери за срок до 18 месеца.

„Взехме трудното, но абсолютно необходимо решение да спрем временно разглеждането на молбите за убежище на лица, пристигащи по море от северноафрикански страни“, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, цитиран от Агенция Франс прес.

„Това решение изпраща ясно послание, което не оставя място за погрешно тълкуване, към мрежите за трафик на хора: Гърция не е отворен транзитен маршрут. Пътуването е опасно, изходът е несигурен, а парите, платени на трафикантите, в крайна сметка са изгубени“, обясни той.

Гръцкото министерство на миграцията съобщава, че през тази година в страната са пристигнали над 14 000 мигранти, включително над 2000 либийци през последните дни.

„Гърция не може да приема лодки с общо 1000 души на ден“, поясни министърът на миграцията Танос Плеврис, добавяйки, че страната ще предприеме „драконовска ревизия“ на начина, по който се справя с мигрантите.

Плеврис, бивш член на крайнодясната партия LAOS и сега част от партията „Нова демокрация“ на Мицотакис, нарече скорошния приток „инвазия от Северна Африка“.

Мярката беше критикувана от правозащитни групи като нарушение на международното право и правото на ЕС, а опозиционните партии я определиха като неконституционна.

Отбелязвайки „извънредната“ ситуация, говорителят на Европейската комисия по миграцията Маркус Ламерт заяви: „Ние сме в тясно сътрудничество с гръцките власти, за да получим необходимата информация за тези мерки.“

Гърция предприе подобни стъпки през 2020 г. по време на миграционния приток по сухопътната си граница с Турция.

За да се справи с притока, правителството е възможно да отвори отново лагерите, построени след миграционната криза от 2015 г., заяви тази седмица правителственият говорител Павлос Маринакис.

Сподели:

Коментари (0)

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Един от обвиняемите е освободен без мярка, тъй като срещу него липсват доказателства. На друг беше наложена гаранция 20 хиляди лева.

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Политиците трябва да поемат своята отговорност за избирането на нов състав на ВСС. 

 Съдът остави в ареста четирима от задържаните за вандализма след протеста

Съдът остави в ареста четирима от задържаните за вандализма след протеста

Обвиненията срещу тях са за хулиганство с изключителен цинизъм и дързост. Според прокуратурата обвиняемите са замеряли полицейски служители с камъни, пиротехника и стъклени бутилки