Гърция обяви кампания за защита на тийнейджърите от „пристрастяването към уебсайтове“, след като през миналия месец Австралия предприе подобна мярка, насочена към компаниите, притежаващи социални мрежи, предаде АФП.
Министър-председателят Кириакос Мицотакис заяви, че правителството му ще изпълнява поетапна национална стратегия за информиране на родителите и децата и ще насърчи компаниите да „проявят отговорност“.
„В момента се провежда огромен експеримент върху мозъците на нашите деца... Това трябва да спре. Необходима е реакция и искам Гърция да играе водеща роля.“ - заяви Мицотакис при започването на кампанията в Атина.
Обръщайки се към фирмите, работещи в социалните мрежи, той добави: „Вече направихте много пари, не е нужно да правите пари от деца и тийнейджъри, когато много добре знаем, че това, което правите, е опасно за тяхното психично здраве.“
„Платформите разбират, че натискът ще се увеличи значително“, каза още той.
Длъжностни лица заявиха, че поне един от десет гръцки тийнейджъри има сериозен проблем с пристрастяването към интернет.
Мерките включват нов уебсайт за родителски контрол, който предлага съвети как да се инсталират защитни средства за сърфиране в телефоните на децата.
До началото на април Гърция ще въведе и инструмент за проверка на възрастта и дневни лимити за сърфиране, свързани с конкретно устройство, заявиха официалните лица.
В реч пред ООН през септември Мицотакис предупреди, че интензивното използване на социалните мрежи е свързано с „депресия, чувство на изолация, недоспиване и пристрастяване“.
Той похвали Австралия, която през ноември одобри закон, нареждащ на фирмите, поддържащи социални мрежи като Facebook, Instagram и X, да предприемат „разумни стъпки“, за да не допускат деца под 16 години да имат акаунти.
Фирмите, които не спазват забраната, влизаща в сила след 1 година, са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (31 млн. щатски долара) за „системни нарушения“.
Законът стана обект на множество критики, включително от благотворителната организация на ООН за децата УНИЦЕФ, която предупреди, че той може да тласне децата към „скрити и нерегулирани“ пространства онлайн.
Законодатели от Испания до Флорида предложиха забрани за използване на социалните мрежи от тийнейджъри, въпреки че нито една от мерките все още не е приложена.
От 2021 г. насам Китай ограничава достъпа на непълнолетни, като на децата под 14 години не е позволено да прекарват повече от 40 минути на ден в Douyin, китайската версия на TikTok. /БГНЕС
Още от Свят
8-годишно дете оцеля след 5 дни сред лъвове и хипопотами в африканска савана
Загубилото се момче приложило познанията си за живот в дивия свят, търсило плодове и копаело, за да достигне до питейна вода
Анализатор: Кремъл няма да започне преговори с Украйна, докато...
Придобиването на ключово предимство, а именно завладяването на Покровск, е от решаващо значение за руснаците.
Украйна ще доставя жито на Сирия в израз на добра воля и подкрепа
Володимир Зеленски отбеляза в социалните мрежи, че Киев ще подаде ръка на новата власт в Дамаск за стабилизирането на страната след войната срещу режима на Асад