5 Декември, 2025

Гърция се страхува от нова бежанска вълна, този път заплахата е от Ливан

Гърция се страхува от нова бежанска вълна, този път заплахата е от Ливан

От гръцкото министерство на миграцията съобщиха, че има 25% увеличение на пристигащите бежанци през първите девет месеца

Гръцките власти се страхуват от нова масова бежанска вълна, която може да залее страната при евентуална израелска сухопътна операция в Ливан.

Само преди месец гръцкият министър на миграцията Никос Панайотопулос предупреди, че "нито една стратегия няма да има ефект, ако в Ливан избухне голямо насилие при наземно нахлуване на израелски войски, което несъмнено ще създаде вълна от милиони бежанци“.

Според различни хуманитарни организации в Ливан има между 2 и 2.5 милиона. Самият Ливан има 5.5 милиона жители - по-голямата част от които са сирийци и палестинци. През последните седмици има увеличен прилив на бежанци по бреговете на Кипър. В Крит и на гръцките острови на Додеканезите като Родос потоците също изглежда се увеличават, но без непременно да могат да бъдат свързани с войната в Близкия изток.

От гръцкото министерство на миграцията съобщиха, че има 25% увеличение на пристигащите бежанци през първите девет месеца на 2024 г. в сравнение с 2023 г., или около 37 000 души. В Крит и на малкия остров Гавдос властите са претоварени, защото няма обекти за настаняване на мигранти. Властите в Крит възнамеряват да се създаде временен транзитен лагер, където мигрантите може да останат 48 часа, преди да бъдат прехвърлени в други лагери на континента.

Министерството вече е започнало да изгражда лагери на гръцките острови, за да може да посрещне новопристигащите, но политиката на консервативното правителство остава преди всичко репресивна. Атина иска да засили сътрудничеството си с Турция, за да спре контрабандистите, действащи в Егейско море, предупреждават от различни НПО-та.

Според Refugee Support Aegean финансовата помощ от 75 евро на човек на месец, разпределена на търсещите убежище, не е изплащана от май до септември. Тази помощ е от съществено значение за тези хора, които са изолирани в лагери, далеч от градовете: тя им позволява да отидат до града, да пазаруват, да отидат на медицински прегледи или да се видят с адвокат... Непълнолетните деца без придружител също намират за все по-трудно да се запишат в системата на народното образование, предупреждават още Refugee Support Aegean./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."